15 let po ničivé povodni je Karlín pulzující pražskou čtvrtí

Karlínské povodně 2002 (2)
Kromě 200letého výročí založení si letos Karlín připomíná ještě jedno výročí. V polovině srpna to bude již 15 let co ničivá povodeň zatopila Karlín. Pětisetletá voda přinesla zkázu, ale zároveň se stala impulzem k vybudování pulzující čtvrti, ve které se mísí moderní architektura se starší zástavbou a industriálními kulturními památkami.

Záplavy v Praze napáchaly škody za zhruba 27 miliard korun. Jenom na Karlín tehdy připadlo přes 7 miliard z této částky. Velká voda, která v některých ulicích sahala až do výšky tří metrů, nenávratně vzala čtvrti celkem 25 objektů. 

Karlín se i díky ničivým povodním stal zcela novým místem. Z původně dělnické čtvrti, kde žila převážně příjmově nižší skupina lidí, je dnes místo s prestižní adresou. „Karlín se již před povodněmi, ale především po nich těšil velkému zájmu investorů. Výše dosavadních investic do moderních administrativních budov již předčila povodní napáchané škody,“ komentuje proměnu Karlína místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil.

Moderní administrativní budovy, nové kulturní prostory na místě bývalých továren, stylové restaurace. To není zdaleka vše, čím Karlín láká. Je také jedním z míst v Praze, kde lze najít zároveň hodnotnou architekturu. Radní pro kulturu Prahy 8 Jana Solomonová chválí práci architektů a památkářů na obnovách fasád a rekonstrukcí poškozených budov: „Po 15 letech byste jen stěží hledali stopy záplav. Velkou pozornost si zaslouží především konverze karlínských průmyslových staveb, ale také opravy památkových objektů. Aktuálním příkladem může být oprava Negrelliho viaduktu, který je významnou technickou památkou i architektonickým dílem."  


Budování nové protipovodňové ochrany Karlína a Libně začalo v roce 2004 a dokončeno bylo před rokem 2006. Čtvrť je chráněna sypanými hrázemi a mobilními stěnami. Jako reakce na povodeň byl také schválen zákon o výjimečném stavu a zákon o integrovaném záchranném systému.  
Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Zveřejněno: 09.08.2017 – Marcela Voženílková
Vytisknout