Beseda „Vážně – nevážně“ s významnou osobností v CAP

Pestrý program center aktivizačních programů jednou měsíčně nově obohatí besedy na téma „Vážně – nevážně“ se slavnými osobnostmi. Budou se konat pod záštitou místostarostky Aleny Borhyové pravidelně celý rok.

Na konci března tohoto roku proběhlo první setkání, které mělo velký úspěch – přišlo na padesát seniorů. Vždyť kdo by si nechal ujít přítomnost dam takového formátu, jakými jsou Olga StruskováTaťána Fischerová.

Beseda probíhala ve velmi příjemné atmosféře. Vyhrazená hodina nestačila, tak se přetahovalo a povídalo o všem možném. Od divadelnictví, politiky až po angažovanost obou dam v neziskových organizacích. Paní Strusková  hovořila o své umělecké, režisérské i spisovatelské kariéře. Hlavním tématem pro ni vždy byly inspirativní životní příběhy silných žen. O těch píše i ve své knize „Jak (ne)stárnout aneb Sexy až do hrobu“, kterou na besedě představila.

Jednou z aktérek knihy je Taťána Fischerová, která svou nelehkou životní cestu vždy šla s grácií, obdivuhodnou statečností a odhodláním. Olga Strusková ji nazývá „českou Mitsuko“ (inspirována jménem hlavní představitelky hry o japonské hraběnce Mitsuko). Je známo, že paní Fischerová má handicapovaného syna Kryštofa, kterého postihla dětská mozková obrna. Celý život se o něj vzorně starala a to i přes své mnohé aktivity. Aby jak ona, tak její syn mohli mít svůj vlastní život, část roku tráví Kryštof v ústavu v Dolní Poustevně a část s matkou. Rozhodnutí svěřit syna do péče ústavu nebylo pro paní Fischerovou vůbec jednoduché. Kdyby nebylo „dobré víly“, jak ji nazývá paní Fischerová, ženy, která pracovala jako metodička ústavní péče a doporučila paní Fischerové, že Dolní Poustevna je opravdu dobré zařízení, nebyl by se život paní Fischerové a jejího syna ubíral tak, jak tomu bylo. Žena, která paní Fischerovou inspirovala k tak obtížnému, ale dobrému rozhodnutí, byla vždy v jejích vzpomínkách. Kouzelné na setkání v CAPu bylo, že tato žena, paní Tomasyová, byla v publiku! Spolu se svou devadesátiletou sestrou, dvojčetem, se v listopadu minulého roku přistěhovala do DPS. Když se dotazovala: „Já jsem Tomasyová, pamatujete si na mě?“, reakce paní Fischerové mluvila za vše: „Vy jste moje víla!“.

Byl to velmi dojemný a silný okamžik. Myslím, že toto výjimečné setkání bylo předzvěstí, že besedy byly dobrým nápadem a budou pro seniory Prahy 8 velmi zajímavé,“ říká místostarostka Alena Borhyová.

Zvukový záznam z celé besedy si můžete poslechnout na Youtube zde.

CAP vážně nevážně březen 2015
CAP vážně nevážně březen 2015 CAP vážně nevážně březen 2015 CAP vážně nevážně březen 2015 CAP vážně nevážně březen 2015
Zveřejněno: 02.04.2015