Časté dotazy zdravotních pojištěnců

Velmi často se setkáváme s dotazy, které ne zcela souvisí se samosprávou a jejími možnostmi, nicméně jsou pro náš život a neustálý kontakt se zdravotním systémem velmi zásadní. Se svolením Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR jsou v této rubrice zveřejňovány „otázky týdne“. Věříme, že vám rubrika přinese užitečné informace. Pokud máte vlastní otázku, rádi ji za Vás pojišťovně předneseme.


Dotazy a odpovědi

 • Lázně pro diabetiky v roce 2015

  28.01.2015
  Změnily se díky novému indikačnímu seznamu podmínky pro lázeňskou péči u diabetiků?
 • Náhrada léku lékárníkem

  28.01.2015
  V lékárně mi vydali na recept něco jiného, než mi pan doktor předepsal – prý je to vlastně to samé, celou cenu hradí pojišťovna a předepsaný lék stejně nemají. Je takový postup správný? Byl bych raději dostal původní lék, na který jsem zvyklý.
 • Jaké existují regulační poplatky v roce 2015

  28.01.2015
  Jaké existují po 1. lednu 2015 regulační poplatky a kdo je neplatí? Konkrétně by mě zajímalo, zda je platí děti a zda podléhá regulačnímu poplatku přivolání lékaře do domácnosti.
 • Preventivní péče u hospitalizovaných seniorů

  15.12.2014
  Má žena ve věku 75 let, která je už delší dobu hospitalizovaná, nárok na mamografii a na další preventivní vyšetření?
 • Bez zubů k zubaři

  04.11.2014
  Mohu využívat bezplatných preventivních prohlídek u zubaře, i když už mám jen zuby umělé? Nebo se jako prevence nedá brát průběžná kontrola toho, jak náhrada sedí, a její případná úprava?
 • Jak získat příspěvek na bezlepkovou dietu

  26.06.2014
  Potvrzení o celiakii pro čerpání příspěvku od VZP na bezlepkovou dietu jsme už odevzdali, když jsme o něj kdysi žádali poprvé. Skutečně ho letos musíme spolu s žádostí a platebními doklady doručit znovu, nebo to platí jen pro nové zájemce?
 • Diaproužky pro děti

  26.06.2014
  Na kolik diagnostických proužků má nárok dětský diabetik a od jakého množství podléhají schválení revizním lékařem?
 • Kam na screening Downova syndromu

  12.06.2014
  Ráda bych využila příspěvek 500 Kč od VZP na prvotrimestrální screening, ale nevím, kde se na toto vyšetření objednat. Můj gynekolog ho nedělá…
 • Sterilizace

  28.04.2014
  Je mi 37 let a mám 3 děti, rodila jsem opakovaně císařským řezem. Měla jsem zájem nechat si udělat sterilizaci, ale slyšela jsem, že možnost sterilizace starších žen s více dětmi byla zrušena. Znamená to, že by ji pojišťovna nehradila?
 • Úhrada plánované zdravotní péče v cizině

  23.04.2014
  Lze asi předpokládat, že na základě evropské směrnice o možnosti čerpání zdravotní péče kdekoli v EU sem cizinci budou častěji vyjíždět za kvalitní a levnější péčí. Může se stát, že kvůli nim budou naši lidé třeba na operace déle čekat?
 • Doplatek pojistného

  23.04.2014
  Jak mám rozumět formulaci, že doplatek rozdílu mezi zálohami a skutečnou výší pojistného za uplynulý rok je splatný vždy nejpozději do 8 dnů po dni, ve kterém byl, popřípadě měl být podán přehled o příjmech a výdajích? Je tedy podstatné reálné datum podání, nebo ne?
 • Očkování

  14.04.2014
  Která z nepovinných očkování proti infekčním nemocem hradí pojišťovna, případně na ně aspoň přispívá?
 • Výměna kartiček pojištěnců a nekalé praktiky při akvizici

  02.04.2014
  Pamatuji si, že výměna průkazu VZP probíhala posledně tak, že člověku jen přišel poštou nový. Mě nyní navštívil doma zástupce VZP, požádal o předložení průkazu a upozornil mě, že 30. června končí jeho platnost. Nabídl mi zajištění výměny bez nutnosti návštěvy pobočky VZP a hned vyplňoval nějaký formulář. Chtěla bych vědět, zda tentokrát opravdu výměna automaticky poštou probíhat nebude.
 • Náklady na operaci

  26.03.2014
  Zajímalo by mě, kolik peněz mohla stát pojišťovnu moje loňská operace, za kterou jsem sám doplácel. Kam se s tímto dotazem mám obrátit?
 • Adresné zvaní na prohlídky

  04.03.2014
  Dočetla jsem se, že pojišťovny budou všechny lidi zvát na preventivní vyšetření rakoviny. Kdy nás obešle VZP? Zajímalo by mě také, jestli jsou tato vyšetření povinná a kdo je bude platit.
 • Co mají dělat zaměstnanci neplatiče

  04.03.2014
  Co mají dělat zaměstnanci, když se vzhledem k finanční situaci firmy obávají, že zaměstnavatel za ně ani neplatí zdravotní pojištění? Může pojišťovna vymáhat peníze po nich nebo je nějak sankcionovat? Mohli by mít problém, když budou potřebovat nějakou zdravotní péči?
 • Gynekologové a sponzorské dary

  04.03.2014
  Moje žena se za mnou přistěhovala do Prahy a shání nového gynekologa. Už opakovaně se setkala s tím, že by ji byli ochotni registrovat, ale jen za peníze, které nazývají sponzorským darem. Mohou vůbec něco takového požadovat?
 • Oznamovací povinnosti

  04.03.2014
  Co všechno musí lidé o sobě hlásit své zdravotní pojišťovně? Podotýkám, že se mi nejedná osoby podnikající. Je jasné, že se musí hlásit změna jména, ale co dál? Existuje nějaká lhůta a případně sankce?
 • Souběh příjmů z podnikání a zaměstnání

  04.03.2014
  Jsem zaměstnaný a zároveň podnikám. Z podnikání mám celkové roční příjmy vyšší než v zaměstnání, ale jsou vysloveně nárazové, v některých měsících naopak nulové. Podle čeho se při podání přehledu OSVČ stanoví, zda jsou příjmy z podnikání hlavním zdrojem příjmu?
Vytisknout