Co jste prožili ve 20. století?, ptají se sousedů žáci z Prahy 8

V projektu Příběhy našich sousedů, který organizuje městská část Praha 8 spolu s neziskovou organizací Post Bellum, si žáci druhého stupně základních škol vyzkoušeli práci dokumentaristů. Měli za úkol najít ve svém okolí lidi, kterým zasáhly do života významné události minulého století.

Jiřího Pavla Kafku zachránil před holokaustem jeden z Wintonových vlaků, on o několik let později jako dospělý bojoval v řadách RAF. Hedvika Kupcová jako dítě ze smíšeného česko-židovského manželství dospívala v terezínském ghettu, v koncentračních a vyhlazovacích táborech přišla o řadu příbuzných. Rodiny Ludmily Šádkové, Ireny Podzimkové a Ivana Ropka v 50. letech tvrdě postihl komunistický režim, sebral jim majetek či věznil jejich blízké. Miloš Rejchrt po odmítnutí spolupráce s StB a kritice komunistického režimu dostal zákaz působit jako kněz, stal se pak vůdčí postavou Charty 77.

Všichni tito lidé – a dalších sedm pamětníků z Prahy 8 – se setkávali od ledna 2017 se žáky místních základních škol. Všichni dětem vyprávěli o svém životě ve 20. století. 

Žáci vedli se svými sousedy rozhovory a připravovali o jejich životě rozhlasové reportáže nebo komiksy. Svoji půlroční práci a natočené příběhy představí za účasti samotných pamětníků na slavnostní prezentaci. Ta se uskuteční 31. října od 16.00 hod. v divadelním sále Kulturního domu Krakov (Těšínská 600/4, Praha 8).Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Výstava Příběhy našich sousedů, 31. října až 1. prosince 2017, KD Krakov 

Zveřejněno: 11.09.2017 – Marcela Konrádová   |   Aktualizováno: 31.10.2017
Vytisknout