Další tři osobnosti převzaly Čestná občanství městské části Praha 8

Ocenění Čestný občan městské části Praha 8 převzali 4. října v obřadní síni Libeňského zámku RNDr. Miloslav Štulc, dlouholetý dobrovolník v CAP Praha 8, Ondřej Hrab, divadelník, zakladatel a ředitel divadla Archa a Milan Špinka, bývalý vynikající československý motocyklový závodník.

„Udílením čestných občanství chceme oceňovat osobnosti, které se zvlášť významným způsobem zasloužily jak o celospolečenský přínos, tak o rozvoj, prospěch a dobré jméno osmé městské části. Jde o projev úcty za celoživotní dílo,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) s tím, že ho těší, že tato tradice se v Praze 8 ujala.

Slavnostní udílení čestných občanství proběhlo v Praze 8 již posedmé. Prvním Čestným občanem Prahy 8 se stal lékař z Nemocnice Na Bulovce MUDr. Josef Hercz, plk. v.v. už v roce 2005. Poté nastala mnohaletá pauza a na udílení se navázalo až v roce 2016. Od té doby se jedná o každoroční ocenění. Čestné občanství městské části Praha 8 uděluje Zastupitelstvo městské části na základě § 10 odst. (2) a ve smyslu § 89 odst. (1) zákona č. 131/2000 Sb. o hl. m. Praze jako projev úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony.

"Já žiji na Praze 8 pouze čtvrt století a naši sousedé tam žijí déle, takže pro mě to bylo překvapení, že ta čest padla na mě. Na druhou stranu, ale samozřejmě se cítím velmi zavázaný," uvedl Ondřej Hrab, zakladatel a ředitel Divadla Archa.

"Samozřejmě je to pro mě velká čest, protože já jsem byl sportovec a vlastně ta sláva sportovní pomine. Jak se říká: 'Světská sláva- polní tráva.' A jsem velice rád, že Praha 8 si na mě vzpomněla, že mně to ocenění dala," konstatoval Milan Špinka, bývalý československý motocyklový závodník.

"Já to tedy dostávám zřejmě za přípravu turistických výletů pro zdejší seniory, a to už dělám asi více než dvanáct let. V podstatě pravidelně každý čtvrtek jezdíme mino Prahu po Středočeském kraji," popsal Miloslav Štulc, dlouholetý pracovník CAS Praha 8.

Medailonky Čestných občanů městské části Praha 8 za rok 2021:

RNDr. Miloslav Štulc (*30.07.1941)
Dlouholetý dobrovolník v CAP Praha 8. Vysokoškolským studiem získal aprobaci pro výuku geografie, biologie a ekologie na základních a středních školách. Od r. 1999 už jako důchodce začal přednášet o přírodě a krajině v různých pražských kulturních a sociálních zařízeních a občas vedl přírodovědně zaměřené poznávací zájezdy. Nakonec v tomto směru dlouhodobě navázal dobrovolnickou spolupráci s Centrem aktivizačních programů SOS Praha 8. Přednáší a realizuje ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR Ozvěny Ekofilmu, komentované projekce filmů z mezinárodního festivalu filmů o ochraně přírody, krajiny a životního prostředí. V CAP také připravuje a osobně vede již více než 10 let celodenní přírodovědně zaměřené turistické výlety po středočeské krajině. Příprava a realizace je výhradně jeho dobrovolnickou činností. Turistické výlety pomáhají seniorům udržet si pohyblivost, duševní svěžest, pohodu a kontakty s vrstevníky. Jsou také příležitostí vyměňovat si životní zkušenosti a navazovat nová přátelství. Pro Miloslava Štulce samotného jsou příležitostí předávat i v seniorském věku přírodovědné znalosti laickým zájemcům a přispívat tak k poznání a ochraně české přírody a krajiny, k praktickému naplňování zásady „Poznej a chraň“.

Ondřej Hrab (*26.07.1952)
Divadelník, zakladatel a ředitel divadla Archa. Narodil se v Olomouci, žije v Praze 8. Před rokem 1989 pořádal tajná vystoupení zahraničních umělců. V roce 1991 se stal ředitelem divadla E. F. Buriana s úkolem přeměnit ho na produkční dům pro současná scénická umění – ten se po rekonstrukci otevřel v roce 1994 pod názvem Divadlo Archa. Divadlo Archa se zaměřuje na propojování různých scénických umění, na dokumentární divadlo a spolupráci se zahraničními divadelními soubory a tvůrci. Divadlo slaví úspěchy i na prestižních divadelních festivalech, jeho představení Obyčejní lidé se dostalo na největší celosvětový divadelní festival ve francouzském Avignonu.

Milan Špinka (*5.05.1951)
Bývalý vynikající československý motocyklový závodník, reprezentant na ploché a ledové ploché dráze. Dlouholetý obyvatel Prahy 8, konkrétně Bohnic, odkud vyjížděl za svými největšími úspěchy: Mistr světa jednotlivců na ledové ploché dráze v roce 1974, stříbrný v roce 1976 a bronzový v roce 1971. V mistrovství světa jednotlivců na ploché dráze byl nejlépe 13. v kontinentálním finále v roce 1972 ve Wroclavi. Třikrát startoval ve finále mistrovství světa na dlouhé ploché dráze (1973, 1974 a 1980), dvakrát ve finále mistrovství Evropy na travnaté ploché dráze (1983 a 1984). V roce 1973 vyhrál Zlatou přilbu Československa. V Československu jezdil za Rudou hvězdu Praha. V britské profesionální lize jezdil v roce 1979 za Swindon Robins a Ipswich Witches.

Čestná občanství 2021

Dostávejte aktuality na váš e-mail.

Zveřejněno: 05.10.2021