Demolice okrskového centra Střelničná: Praha 8 bude hájit zájmy obyvatel všemi zákonnými prostředky

Stará VčelaNa pražském sídlišti Ďáblice vyvolaly pobouření plány developera CPI Reality na demolici jednoho z okrskových center občanské vybavenosti. Budovy i náměstí v ulici Střelničná by podle územní studie schválené Magistrátem hl. m. Prahy měly být i nadále využívány jako centrum obchodního a komunitního života. Společnost miliardáře Radovana Vítka však pouhý měsíc po jejím zveřejnění požádala stavební úřad Prahy 8 o demolici celého prostoru za účelem výstavby bytových domů. Radnice s tímto záměrem nesouhlasí.

„Městská část Praha odesílá na stavební úřad žádost o účastenství ve všech řízeních, která probíhají nebo budou probíhat na předmětných pozemcích. Uděláme všechno proto, abychom se jako účastník mohli bránit i ve správním řízení o odstranění tohoto centra. Je velká škoda, že s námi investor nechce postupovat koordinovaně v souladu s urbanistickou studií sídliště, která respektuje jeho možnosti rozvoje a nastavuje pro něj mantinely. Jako městská část respektujeme práva vlastníka, budeme ale hájit zájmy obyvatel sídliště všemi zákonnými prostředky,“ říká Radomír Nepil (ANO), místostarosta pro rozvoj a výstavbu.

Ohlášení o odstranění centra občanské vybavenosti v ulici Střelničná podala společnost CPI Reality 26. června 2023. V dokumentu uvádí předpokládaný začátek demolice na květen 2024. Vybouraný materiál má být tříděn a přednostně použit pro následující výstavbu. O vydání povolení pro její umístění požádala CPI Reality 19. dubna loňského roku. Záměrem je novostavba bytového domu.
 
„Městská část bude bránit nekoncepčnímu zahuštění sídliště Ďáblice, jako tomu bylo doposud. Společně s jeho obyvateli jsme úspěšně připomínkovali územní studii sídliště Ďáblice, která stanovuje zásadu, aby okrskové centrum Střelničná sloužilo nadále jako centrum obchodů, služeb a komunitního života. Zapsaná územní studie je neopomenutelným podkladem pro územní rozhodování, ke kterému by měl přihlížet jak magistrát, tak stavební úřad. Pouhá demolice stávajících objektů této oblasti nic pozitivního nepřinese. Místní lidé, zejména senioři, přijdou o možnost chodit na nákupy a k výstavbě nových výškových budov v dohledné době nedojde. Městská část se bude snažit zabránit tomuto postupu všemi dostupnými prostředky, které zákon samosprávě umožňuje,“ dodává místostarosta pro strategický rozvoj Tomáš Hřebík (STAN).

Územní studie sídliště Ďáblice se tvořila od roku 2018 a schválena byla 24. května 2023. Proces tvorby koordinoval odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy. Zpracovatelem byl Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy ve spolupráci s MČ Praha 8, spolkem Krásné Kobylisy a za participace s místními obyvateli. Okrskové centrum Střelničná se považuje za nejvýznamnější centrum občanské vybavenosti po centrálním náměstí na Ládví.

Sídliště Ďáblice je mezi českými sídlišti ceněno jako jedno z nejkrásnějších a nejkvalitnějších pro svoji architektonickou a urbanistickou koncepci. Začalo vznikat v roce 1968 v rámci takzvaného Severního města. Hlavním autorem sídliště byl architekt Viktor Tuček.


Vybrané požadavky územní studie sídliště Ďáblice (okrskové centrum Střelničná ve studii nazýváno jako centrum Tanvaldská podle zažitého spojení Včela Tanvaldská):
  • Obnova okrskových center (bývalé Včely) jako center společenského, kulturního, obchodního i pracovního života (Základní koncepce studie, návrhová část, str. 12)
  • Zachování uspořádání sídliště založené v původní koncepci s okrskovými centry (Tanvaldská, Čumpelíkova, Šimůnkova a Žernosecká) a hlavním (čtvrťovým) centrem Ládví. Tato centra budou tvořit základní (a jedinou) kostru vybavenosti (komerční, kulturní, společenské, sociální,…) na sídlišti Ďáblice. (Hlavní zásady potenciálního rozvoje území, návrhová část, str. 14)
  • Okrsková centra musí nadále sloužit jako střediska obchodu a služeb (jsou zároveň i centry setkávání), mohou být multifunkční (včetně obytné části, která však nesmí činit více než 30 % celkových HPP a měla by mít specifický charakter – startovní byty, byty pro seniory...). Důležité je zachování aktivního parteru (vybavenosti v přízemí budovy) při hlavních pobytových plochách ve veřejném prostoru. (Základní zásady pro dílčí typologie objektů, návrhová část, str. 36)

Územní studie sídliště Ďáblice ke stažení zde:
https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/odbory/odbor_uzemniho_rozvoje/uzemni_planovani/uzemni_studie/studie_platne/index.html


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Tanvaldská


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 06.09.2023
Vytisknout