Děti z Prahy 8 vyprávějí příběhy svých sousedů
„Na transport jsme museli sami. Tatínek ležel v nemocnici se zlomenou nohou a maminku s námi nepustili.“ Hedvika Kupcová (*1930)
„Museli jsme tři hodiny stát na apeplatzu v minus 28 stupních. Tehdy 300 vězňů zmrzlo a padlo bez života k zemi.“ Vojmír Dalibor Srdečný (*1919)
„Sebrali nám obchod, dceru nepustili studovat, protože jsme byli živnostníci.“ Božena Vodičková (*1919)
„Přihlášku mi roztrhali. Jak prý se opovažuju, když je otec ve vězení.“ Ivan Ropek (*1929)
Žáci a studenti z Prahy 8 se zapojili do projektu Paměť národa organizace
Post Bellum. Cílem je vzbudit v dětech zájem o historii interaktivním způsobem. Zároveň jim zapojení do projektu umožní vyzkoušet si práci novinářů, mj. také ve studiích Českého rozhlasu.
Celkem 13 týmů se projektu věnovalo v druhém pololetí minulého školního roku. Z příběhů pamětníků, se kterými se pravidelně scházely, vytvořily reportáže – mluvily s odborníky, hledaly v archivech, konzultovaly s koordinátory projektu i svými učiteli nad rámec svých školních povinností. „Je něco jiného o historii číst a něco jiného historii prožít. Tento projekt proto chápu jako velkou příležitost popsat a přiblížit nám všem cenná svědectví našich mnohdy statečných a čestných občanů,“ chválí projekt radní Anna Kroutil.
Věděli jste například, že v Praze 8 se narodili, svůj život prožili nebo zde stále žijí Hedvika Kupcová, která přežila terezínské ghetto, stala se mozaikářkou a její dílo můžete vidět v Čimické ulici, John Bok, chartista, který vedl ochranku Václava Havla v listopadu a prosinci 1989 a setkal se s Dalajlámou, Miloš Rajchrt, mluvčí Charty 77, Irena Podzimková, jež se podílela na aktivitách Občanského fóra, Petr Hlava, který se setkal s papežem Janem Pavlem II., Jiří Pavel Kafka, jedno z tzv. Wintonových dětí, který později působil v Royal Air Force (RAF), Vojmír Dalibor Srdečný, který přežil koncentrační tábor Sachsenhausen, a řada dalších?
Porota složená z Ivy Vachkové, učitelky dějepisu a dramatické výchovy, Tomáše Černého, redaktora Českého rozhlasu, a Magdaleny Sedlické, historičky Židovského muzea v Praze, posuzovali především autentičnost zpracovaných příběhů, ale také zapálení dětí do práce. Na prvních třech místech porota 31. října 2017 v KD Krakov ocenila:
- žákyně ZŠ Žernosecká pod vedením paní učitelky Kláry Zuzákové, kteří zpracovali příběh paní Věry Doušové
- žákyně ZŠ Žernosecká pod vedením paní učitelky Jitky Follprechtové, kteří zpracovali příběh paní Boženy Vodičkové
- žákyně ZŠ Lyčkovo náměstí pod vedením paní učitelky Jindřišky Šafkové, kteří zpracovali příběh pana Vojmíra Dalibora Srdečného
Ačkoli se jednalo o soutěž, největší výhrou jsou navázané vztahy mezi týmy a pamětníky, odvyprávěné a zachycené příběhy i předané hodnoty. „Vzdávám hold všem, kteří se do projektu zapojili. Nemám na mysli pouze děti a pamětníky, ale také učitelé, jejichž podpora a vedení je nesmírně důležitá,“ poděkovala radní Jana Solomonová.
Výstavu Příběhy našich sousedů můžete shlédnout až do 1. prosince 2017 v KD Krakov (Těšínská 600/4, Praha 8). Poté bude do konce roku k vidění v obchodním centru Krakov. V roce 2018 bude výstava putovat po základních školách osmé městské části.
Příběhy ke stažení:
-
Příběhy našich sousedů – sborník k výstavě o pamětnících, které objevili žáci z Prahy 8
Žáci z Prahy 8 zpovídali pamětníky
Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.