Divadlo Karla Hackera hostí 41. Festival amatérských loutkářů

Loutkové divadlo JiskraLoutkové divadlo Jiskra ve spolupráci s Divadlem Karla Hackera, městskou částí Praha 8, Středočeským krajem, hl. městem Prahou a pod patronací Ministerstva kultury ČR hostí od 18. do 20. března v pořadí již 41. Festival pražských a středočeských amatérských loutkářů. Od pátku do neděle bude zejména pro dětské publikum připraveno celkem deset představení, jejichž tvůrci se před odbornou porotou utkají o postup na celostátní přehlídku amatérských divadel – Loutkářská Chrudim.

Všichni zájemci o loutkové divadlo mají mimořádnou příležitost na jednom místě vidět divadelní soubory, za kterými by jinak museli cestovat mnoho kilometrů. Divadelní umění přijedou do Prahy 8 předvést loutkářské soubory Před branou z Rakovníka, Jitřenka z Mladé Boleslavi, Javajka z Neratovic nebo Kopretina z Vlašimi. Z metropole dále dorazí loutkáři ze souboru Říše Loutek z Prahy 1, sokolské divadlo Kašpárek z Prahy 2, Baribal z Prahy 8, dále Ilegumova divadelní společnost z Chaber, odtamtud také spolek Divoch a nebude chybět ani domácí divadelní soubor Jiskra, jež vystoupí tradičně v neděli od 10 hodin dopoledne.

Většina vystoupení je určena především pro děti, představí se zde však i divadlo Baribal, které s hrou Tanec pro Karla IV. oslovuje i diváky starší. Kromě tradičních loutkových představení s marionetami se děti mohou těšit i na techniku divadla černého, kterou představí loutkářský soubor Jitřenka z Mladé Boleslavi,“ říká místostarostka Prahy 8 paní Alena Borhyová a srdečně na festival zve.

Všechna představení bude v sále sledovat odborná porota, protože i tento ročník festivalu je soutěžní. V porotě zasedne režisérka Vlasta Polednová, loutkoherci Milena Dvorská a Boja Šulc, výtvarník a loutkoherec Vítězslav Kuschmitz. Vítězové dostanou nejenom hodnotné dary, ale i případné právo předvést svoje divadelní loutkové umění na celostátní přehlídce Loutkářská Chrudim, za kterou byla do poroty delegována Radka Svobodová.

Začátky představení jsou v pátek v 17, v sobotu i v neděli v 10, 14 a 16 hodin. Chcete-li se dozvědět o jednotlivých představeních nebo rovnou rezervovat vstupenky, navštivte internetové stránky Divadla Karla Hackera.

Divadlo Karla Hackera a loutkové divadlo Jiskra

Divadlo Karla Hackera je provozováno osmou městskou částí. Divákům a návštěvníkům nabízí měsíčně desítky hraných profesionálních představení pro děti i dospělé a amatérská pohádková představení s marionetami v podání Loutkového divadla Jiskra. V roce 2010 nechala MČ Praha 8 prostory divadla zrekonstruovat nákladem zhruba 6,5 milionu korun.

Historie Loutkového divadla Jiskra sahá až do roku 1913, kdy kobyliský kantor Karel Hacker koupil loutkovou scénu a několik loutek z 19. století. Jiskra, která patří mezi výrazné amatérské loutkářské soubory v České republice, rozvíjí tradici iluzivního loutkového divadla. Hraje především loutkou závěsnou, marionetou. Inscenace orientuje zejména na diváky předškolního a mladšího školního věku.
Zveřejněno: 11.03.2016 – Anna Patočková