Divadlo Karla Hackera hostí 42. festival amatérských loutkářů

Loutkové divadlo Jiskra ve spolupráci s Divadlem Karla Hackera, městskou částí Praha 8, Středočeským krajem, hl. městem Prahou a pod patronací Ministerstva kultury ČR hostí od 24. do 26. března 2017 v pořadí již 42. Festival pražských a středočeských amatérských loutkářů. Od pátku do neděle bude zejména pro dětské publikum připraveno celkem devět představení, jejichž tvůrci se před odbornou porotou utkají o postup na celostátní přehlídku amatérských divadel – Loutkářská Chrudim.

Všichni zájemci o loutkové divadlo mají mimořádnou příležitost na jednom místě vidět divadelní soubory, za kterými by jinak museli cestovat mnoho kilometrů. Divadelní umění přijedou do Prahy 8 předvést loutkářské soubory Kulíšek z Bystřice, Javajka z Neratovic, nebo Kvítko z Roztok. Z metropole dále dorazí loutkáři ze souboru Zvoneček, Divadlo Na háčku, Baribal z Prahy 8, dále Ilegumova divadelní společnost z Dolních Chaber, a nebude chybět ani domácí divadelní soubor Jiskra, jež vystoupí tradičně v neděli od 10 hodin dopoledne.

„Diváci se mou těšit na pestrý loutkářský festival. Mimořádná je jeho dramaturgická pestrost, protože k vidění budou nejen klasické české i světové pohádkové náměty, ale i novější příběhy,“ uvádí radní pro kulturu Jana Solomonová (ANO) a srdečně na festival zve.

Čertův švagr Boženy Němcové nebo Otesánek K. J. Erbena patří mezi tradiční poklady české literatury pro děti. Mezi světově známé náměty pak Zlatá Ryba A. S. Puškina.

Dále budou k vidění i novější příběhy, které mají také své neodmyslitelné místo ve tvorbě pro děti. Příběh Jak čaroděj unesl Manku, rozvíjí příběh na základě známých postav autora Václav Čtvrtka Loupežníka Rumcajse, Manky a Cipíska, Stejně tak příběhy, které vznikli přímo pro loutkové divadlo a které napsali sami význační čeští loutkáři jako Eduard Vavruška nebo Vojtěch Cinybulk.

Druhá stránka pestrosti, na kterou se mohou diváci těšit je způsob divadla a použitých loutek. Očekávat mohou tradiční loutkové představní s marionetami (loutkami na nitích nebo drátech), na dlouhém i krátkém vedení. Vidění budou Javajky – tedy spodové loutky, které se ovládají přímo nebo pomocí vodicích drátů. Stejně tak i manekýny, tedy loutky, které jsou přímo součástí živého loutkoherce a oba společně jsou v přímém kontaktu s diváky.

Chcete-li se dozvědět o jednotlivých představeních nebo rovnou rezervovat vstupenky, navštivte internetové stránky www.divadlokh.cz

Pozvánka na festival v Kalendáři akcí.

Divadlo Karla Hackera a loutkové divadlo Jiskra

Divadlo Karla Hackera je provozováno městskou částí Praha 8. Divákům a návštěvníkům nabízí měsíčně desítky hraných profesionálních představení pro děti i dospělé a amatérská pohádková představení s marionetami v podání Loutkového divadla Jiskra. V roce 2010 nechala MČ Praha 8 prostory divadla zrekonstruovat nákladem zhruba 6,5 milionu korun. V roce nechala MČ Praha 8 kompletně vyměnit sedadla v hledišti nákladem zhruba 600 tisíc korun.

Historie Loutkového divadla Jiskra sahá až do roku 1913, kdy kobyliský kantor Karel Hacker koupil loutkovou scénu a několik loutek z 19. atoletí. Jiskra, která patří mezi výrazné amatérské loutkářské soubory v České republice, rozvíjí tradici iluzivního loutkového divadla. Hraje především loutkou závěsnou, marionetou. Inscenace orientuje zejména na diváky předškolního a mladšího školního věku.

Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

42. Festival loutkařů, 24. – 26. března 2017, Divadlo Karla Hackera
Zveřejněno: 21.03.2017