Divadlo Karla Hackera načalo druhé století své existence

Loutkové divadlo JiskraCíl do druhé stovky let? Víc se otevřít pro dospělé

Divadlo Karla Hackera, scéna Městské části Praha 8, bylo vždy pověstné svými dětskými, zejména loutkovými představeními. Do budoucnosti chce více přitáhnout i dospělé diváky, a krokem k tomu bude premiéra hry Smrt v růžovém v podání Divadla Komorní Svět, která bude 8. června.

„Zaměření na nejmenší děti, u některých představení již od tří let, vychází z tradic tohoto místa,“ říká Iva Hejná, která na postu dramaturga Divadla Karla Hackera působí od roku 1992. Základy k tomu položil právě Karel Hacker, který v září 1913 začal v sále hostince U Topolů uvádět loutková představení. Jeho následníci, soubor Loutkové divadlo Jiskra, který zde má domovské právo, patří k těm, kteří pečlivě udržují tradici klasického vedení loutek.

První představení pro dospělé diváky uvedlo divadlo až na přelomu milénia. „Chodí k nám s dětmi stálí návštěvníci, takoví divadelní štamgasti, a tak jsme jim chtěli nabídnout i něco jiného, než na co vodí své potomky,“ vysvětluje postupné zavádění novinek pro starší a pokročilé Iva Hejná. Díky tomu už mohli diváci ocenit umění Radovana Lukavského, Zory Jandové, Miroslava Táborského s Annou Polívkovou, Luby Skořepové, hostovalo zde  divadlo MALÉhRY (které má pod svými křídly Bolek Polívka), nebo Divadlo U Valšů. „A rádi bychom například obnovili  spolupráci s Divadlem v Řeznické, které díky Vilmě Cibulkové získalo v loňském roce Cenu Thálie za mimořádný jevištní výkon,“ poodhaluje plány Iva Hejná.

A nejde přitom jenom o klasické divadlo, „Hacker“ je pověstný i svými koncerty. Tón v roce 2003 udal Vladimír Mišík. Po něm přišli (i opakovaně) například Irena Budweiserová, Josef Fousek, kladenští The Beatles Revival, George and Beatovens s Karlem Kahovcem a Viktorem Sodomou, Blue Effect s Radimem Hladíkem a mnozí další.

Malé jeviště automaticky omezuje i výběr představení. Ovšem „Hacker“ z toho udělal přednost a snaží se nabídnout divákům ne pouze známé osobnosti, ale i mimopražské herce a soubory, o kterých Pražané často ani nevědí, a jejichž představení jsou oceňovaná na různých profesionálních festivalech a přehlídkách.

Divadlo nemá svůj stálý soubor, takže nemá ani stálý repertoár. Výhodou je veliká pestrost představení, pokaždé je tu něco nového. „V rámci představeních pro dospělé  je zatím pondělí  dnem  podle naší dramaturgie, kdy nabízíme představení profesionálních souborů podle našeho výběru, ostatní dny v týdnu  jsou věnovány  zajímavým amatérským souborům, které se v našem divadle  letos v říjnu představí na první Osmičkové přehlídce amatérských souborů . Zároveň chceme od příští sezóny dvakrát až třikrát do měsíce pořádat představení pro seniory za zlevněné vstupné,“ uzavírá Iva Hejná.

Víte, že…

• v prostorách divadla Karla Hackera se loutková představení konají už 102 let? První se hrálo již v září 1913.
  • budova divadla byla dříve zájezdním hostincem U Topolů? Sál si ke svým představením pronajímalo Loutkové divadlo Národní jednoty Severočeské, jehož řídícím byl právě Karel Hacker.
  • poslední majitelka hostince paní Topolová po 2. světové válce věnovala budovu obci s podmínkou, že bude využito pro kulturu? I proto je provozovatelem divadla a majitelem budovy městská část Praha 8.
  • loutkářský divadelní soubor podporoval z výtěžku představení v dobách Rakouska-Uherska  českou školu v  České Kamenici (v Sudetech)?
  • Karel Hacker byl nesmírně aktivní člověk? Zakládal nejrůznější  spolky, jedním z nich byl i místní Červený kříž, a z jeho popudu byla postavena i nová škola.
  • Loutkové divadlo Národní jednoty Severočeské bylo v 50. letech přejmenováno na Loutkové divadlo Jiskra? Pod tímto názvem hraje soubor dodnes.
  • potomci Karla Hackera jsou i dnes členy Jiskry?
  • Loutkové divadlo Jiskra dodržuje tradiční způsob loutkoherectví? Už jako jeden z mála zachovává  klasický způsob vedení loutek bez toho, aby se živý herec objevil na scéně.
  • kapacita hlediště je 120 míst?
  • má jedno z nejmenších jevišť v Praze? Jeho plocha je pouze  4 x 4 metry.
  • i přes svůj malý prostor je jedním z nejvytíženějších divadel? Jen v roce 2014 uvedlo 253 představení, které zhlédlo 24 612 diváků.
  • název Divadlo Karla Hackera má scéna až od roku 2005 a že předtím se od 50. let jmenovalo Divadlo Jiskra?
  • v roce 2007 proběhla velká rekonstrukce divadla? Budova dostala novou střechu, opraveny, nebo dokonce nově vybudovány byly i vnitřní prostory včetně sociálního zázemí pro diváky i účinkující?
  • při rekonstrukci střechy byla objevena dlážděná terasa, na kterou byl vstup z tehdejšího posledního patra budovy?

Vladimír Slabý

Zveřejněno: 01.07.2015