Do Bohnic přijedou veteráni

V sobotu 28. dubna 2018 se od 9.00 hodin v areálu Psychiatrické nemocnice uskuteční akce Grand Veteran. Návštěvníkům nabídne reprezentativní přehlídku auto a moto veteránů (až 150 ks), představí řemesla a náhradní díly, které se používají při renovaci historických vozidel. Chybět nebude ani doprovodný kulturní program a kreativní dílny pro děti.

Návštěvníci akce se můžou těšit na takové kousky, jakými jsou například automobil Praga Grand, aerodynamický Wikov 35 „Kapka“, Mercedes-Benz 500 K kabrio C, sportovní Wikov 8/27 ze seriálu První republika, služební Mercedes-Benz Alexandera Dubčeka z čsl. ambasády v turecké Ankaře a řadu dalších. „Jsem ráda, že Bohnice nepřijdou o svou každoroční přehlídku auto a moto veteránů. Po přestěhování Legend do Holešovic, tak mají lidé díky Grand Veteranu možnost vidět tyto silniční skvosty opět po roce Bohnicích,“ uvedla radní pro kulturu Jana Solomonová, pod jejíž záštitou se akce koná.

Kromě osobních vozů se můžou návštěvníci těšit na defilé 10 kusů historických sanitek, včetně několik seriálových vozidel a také sanitku vybavenou originální vlajkou s červeným křížem z roku 1968 a řidičem sanitky ze srpnových dní osmašedesátého roku. Fanoušci motorek jistě ocení motocykly Hradní stráže ze sbírky Pavla Krotila, včetně doprovodných strojů k modrému BMW 735 iL z kolony prezidenta Václava Havla. Divácky atraktivní budou i dvě jízdy pravidelnosti, při kterých budou svědky jízd 50 vozidel na tratí v areálu Psychiatrické nemocnice v Bohnicích s komentovaným startem vozidel.

Na návštěvníky budou čekat tři stanoviště s ukázkami základních dílenských a rukodělných činností. Pro menší děti zde budou připraveny možnosti vyzkoušet si základní dovednosti jako zatloukání hřebíků, upevnění materiálu do svěráku a řezání pilkou, vlastní řezání, broušení, povrchová úprava. Pro starší děti bude připravena možnost vrtání, tváření kovu za studena nebo příprava části karoserie pod lak atd.

Vedle veteránů budou poutavou a neobvyklou formou návštěvníkům přiblížena dvě „osmičková“ výročí: 100 let od vzniku Československa a 50 let od okupace vojsky Varšavské smlouvy. Součástí programu bude několik kusů československé a invazní vojenské techniky a osobní vozidla z 60. let. Ústředním prostorem pro předvedení zmíněných představení bude náměstí před budovou ředitelství Psychiatrické nemocnice Bohnice uvnitř areálu v Praze Bohnicích.

Program:
9.00–18.00 hod. Areál otevřen pro veřejnost

9.00–13.00 hod. I. Programová část

 • Zahájení Grand Veteran
 • 100 let vzniku ČSR – jízda prezidenta T. G. Masaryka
 • Defilé historických sanitek
 • Předvedení tříkolky Carla Benze
 • Motocykly Hradní stráže
11.00 –12.30 hod. I. kolo jízdy pravidelnosti

13.00 - 18.00 hod. II. Programová část

13.00 –14.00 hod.  Projekt 68
Hraná scéna od Pražského jara 1968 k odsunu sovětských vojsk. Hlavní program s reálnou vojenskou a automobilní technikou doprovázený videoprojekcí v rámci Projektu 68 Radiožurnálu Českého rozhlasu.
14.15  hod. Příjezd Berthy Benz na vozidle Benz Patentmotorwagen
14.30–16.00 hod. II. kolo jízdy pravidelnosti
16.30 hod.  Zahájení veteránské sezony 2018
Požehnání vozidlům na cestu do nové veteránské sezóny 2018. Plynulý odjezd účastníků na spanilou jízdu Prahou do MB Forum na Chodově.
18.00 hod.  Konec akce v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice – plynulý odjezd účastníků na spanilou jízdu Prahou na Chodov (MercedesBenz Forum).

Po celou dobu akce Grand Veteran bude v areálu nemocnice Bohnice:

 • R-Stream Radiožurnálu ČRo s Lucií Výbornou a jejími hosty
 • ukázky renovačních firem a stánky dobových řemesel
 • ukázky školských a učňovských prací
 • možnost vyzkoušení dílenských a rukodělných činností pro děti a mládež
 • prodej auto-moto náhradních dílů a doplňků pro historická vozidla
 • prodej dobových doplňků
 • občerstvení
Akcí bude provázet moderátor Petr Vichnar.
Změna programu vyhrazena.

Předprodej vstupenek na www.grandveteran.cz.

Cena vstupenky v předprodeji
Kategorie
Cena
Dospělí (od 18 let)
199 Kč/osoba
Děti do 120 cmzdarma
Děti nad 120 cm, studenti, OZP *149 Kč/osoba
Senioři nad 70 let * 
zdarma
VIP1.000 Kč/osoba

 
Cena vstupenky na místě
Kategorie 
Cena
Dospělí (od 18 let)250 Kč/osoba
Děti do 120 cmzdarma
Děti nad 120 cm, studenti, OZP *150 Kč/osoba
Senioři nad 70 let *zdarma
VIP 
nelze

* Děti nad 120 cm a do 18 let. Pro přiznání slevy je nutné předložení platného průkazu. Doprovod osob s průkazkou ZTP/P má vstup volný.Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Grand Veteran, 28. dubna 2018, Psychiatrická nemocnice Bohnice


Zveřejněno: 20.04.2018
Vytisknout