Do knihovny znovu pouze online

Městská knihovna v Praze znovu zcela uzavírá v souvislosti se zhoršující se pandemickou situací a přechodem do 5. stupně PES všechny pobočky. Zavřeno je do odvolání a naše služby budou dostupné pouze online.

Knihovna tak reaguje na aktuální Usnesení vlády, které umožňuje pouze bezkontaktní výdej a vracení výpůjček. To je služba, kterou zatím neumíme zajistit. Všechny čtenáře bychom chtěli ujistit, že výpůjčky jsou prodloužené nejméně do 11.01.2020, stejně jako splněné rezervace. Pozastaveno je také nabíhání zpozdného, tedy sankčního poplatku za pozdní vrácení knih. Vracet je možné do biblioboxů u poboček Lužiny, Opatov a Jezerka.

V případě dotazů jsme čtenářům k dispozici na telefonu (222 113 555), e-mailu (knihovna@mlp.cz) nebo na Facebooku (www.facebook.com/knihovna).

E-knihy jsou dostupné na www.e-knihovna.cz (nově např. Bohumil Hrabal), tituly současné světové beletrie nabízí služba BOOKPORT (www.mlp.cz/bookport), která je dostupná pouze registrovaným čtenářům. Nemáte ještě čtenářský průkaz, nebo už ho máte propadlý? Nevadí, registrovat se do knihovny, i prodloužit platnost průkazu, je možné jednoduše online na www.mlp.cz

Studentům a badatelům je dostupný rozšířený přístup do Digitální knihovny Kramerius i široká nabídka odborných informací, které nabízejí tematické databáze – umění, hudba, společenské vědy https://www.mlp.cz/cz/o-knihovne/sluzby/e-zdroje/.

Aktuální přednášky odborníků z NUDZ o duševním zdraví, autorská čtení, povídání o knížkách i debaty o filmu čekají ke zhlédnutí na YouTube (www.youtube.com/user/KnihovnaPraha), přednášky oblíbených lektorů, jako je například profesor Hilský, jsou dostupné na SoundCloud (www.soundcloud.com/knihovna).

Omlouváme se za komplikace a těšíme se na shledanou v knihovnách v roce 2021!

Městská knihovna v Praze byla založena roku 1891, v roce 2021 to tedy bude přesně 130 let, co mohou lidé využívat její služby. V mnohém zůstává její role stejná, v mnohém se služby posunuly a proměnily. Kromě toho, že knihovna je prostor pro sdílení kulturního bohatství a vědomostí, ať už v knihách, nebo elektronických zdrojích, tak je to také prostor pro sdílení kreativních nápadů v teoretické rovině (prostory Dílny v Ústřední knihovně i komunitních místností v pobočkách Malešice, Dittrichova, Břevnov, Zahradní Město, Záhřebská) a nově i v rovině praktické.

Tří kreativní centra – DOK16, Jezerka a Suterén – nabízejí prostor i vybavení pro uskutečnění nápadů v oblasti práce se dřevem, látkami, 3D tisku i grafiky. Zároveň tyto dílny v rámci tématu udržitelnosti budou nabízet praktické workshopy „ze starého nové“, využití zdánlivě nevyužitelného a chybět nebudou ani tolik oblíbené výměny.

Co dalšího knihovna chystá?

Kulturní sezóna v sálech Ústřední knihovny by mohla být zahájena v souladu s doporučením Prahy pro divadla a velké sály na jaře. Do té doby je možné sledovat kulturu v knihovně online. V pátek 8. ledna zveme na narozeninovou oslavu slovutného detektiva Sherlocka Holmese (https://www.facebook.com/events/3489992597774530), kde nebudou chybět přednášky ani tematické divadlo.

Rozvíjet se budou služby e-knihovny. Kromě rozšiřování nabídky titulů se zaměříme i na výzkum. Předmětem zájmu je webový formát e-knih a jeho možnosti využití v činnosti online čtenářských komunit. Další projekt, který je připraven a čeká jen na zlepšení pandemické situace, se věnuje přiblížení výhod čtení knih ve čtečce seniorům.

Pokračovat bude proměna služeb knihovny v souvislosti s technologií RFID. První zcela samoobslužná knihovna (půjčovna) otevře v polovině roku v Centru Černý Most. Samoobslužné vracení se ze tří pilotních poboček (Dittrichova, Sedmička, Dejvice) v průběhu roku rozšíří do celé sítě poboček.

Návštěvnice a návštěvníci Ústřední knihovny se mohou těšit na novou úpravu prostoru s naučnou literaturou, který se změní v multifunkční a příjemný prostor pro samostatné studium, práci v malých skupinách i místo pro konání komorních akcí, včetně technického vybavení.
A neposlední řadě věříme, že rok 2021 bude rokem, kdy bude zahájena stavba nové budovy knihovny Petřiny (Praha 6) a z papíru se akce konečně přesune na stavební parcelu. Moderní stavba do několika let nahradí stávající objekt, který již stavebně i technologicky přesluhuje.

Zveřejněno: 06.01.2021