Do mateřinek zamířila tisícovka dětí

Děti, předškoláciPouze desetina z dětí, které měly šanci získat místo v mateřské škole, po letošním zápisu neuspěla. Mateřinky zřízené městskou částí jako již tradičně zvolily pro možnost přijetí především hlavní dvě kritéria – trvalé bydliště na území městské části Praha 8 a minimální stáří dítěte tři roky k letošnímu 31. srpnu. Podle posledních údajů se ze skupiny splňující zmíněné požadavky do mateřinek nedostala zhruba devadesátka dětí, naopak 960 dětí bylo přijato.

„Máme řadu školek, kde všechny tyto děti byly přijaty, zároveň máme oblasti, kde byl zájem výrazně vyšší než počet volných míst,“ informoval radní Prahy 8 Martin Roubíček. Zápis do 24 mateřských škol zřizovaných městskou částí Praha 8 proběhl v březnu letošního roku. Od té doby se čísla neustále zpřesňují.

Podle prvotních výsledků bylo přijato 872 dětí, zároveň se začaly řešit duplicity v první řadě mezi přijatými. Většina byla sice vyřešena, ještě k minulému týdnu ale existovalo zhruba 35 dětí přijatých v dvou školkách, v jednom případě dokonce ve čtyřech. Při uvolnění výše uvedených míst dětmi duplicitně přijatými se reálný počet nepřijatých dětí pohybuje kolem devadesáti,“ sdělil radní.

Podle něj je v tomto směru problematická především oblast Karlína. I proto městská část požádala v rámci dotačního titulu ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o dotaci na dvě stavební akce v této lokalitě, a to vybudování čtyř nových tříd mateřské školy v objektu Pernerova 29 a vybudování nástavby (jedné třídy) u objektu MŠ U Sluncové. Druhou oblastí, kde existuje převis poptávky nad nabídkou, jsou Kobylisy kolem ulic Písečná a Klíčanská. „I tam plánujeme vytvoření nových tříd mateřské školy, a to v areálu Základní školy Hovorčovická,“ prozradil plány radnice Roubíček.

Radnice Prahy 8 zvyšuje počet míst ve školkách dlouhodobě. Například loni přibyly další třídy v MŠ Libčická. Za posledních pět let se počet dětí v mateřinkách zřízených městskou částí Praha 8 zvýšil z 2300 skoro na více než tři tisíce. Dnešní kapacita školek je nejvyšší za 20 let.

Zveřejněno: 03.09.2014