Evropský den recyklace baterií 2017

Sběrná nádoba na baterie, tzv. E-boxOslavte s MČ Praha 8 dne 9. září 2017 již třetí Evropský den recyklace baterií! Baterie je možné odevzdávat do MŠ a ZŠ Prahy 8. Pro veřejnost je připravena speciální nádoba tzv. E-centrum na sběr elektrozařízení včetně monočlánků ve vestibulu budovy úřadu, tzv. Bílém domě (U Meteoru 6, Praha 8), v KD Krakov a KD Ládví. Monočlánky lze odevzdat také ve sběrném dvoře Voctářova. Slavnostní vyhodnocení sběru baterií pro ZŠ a MŠ se uskuteční v lednu roku 2018 v Grabově vile.

Naší snahou je zpopularizovat a přiblížit lidem možnosti třídění a to nejen základních komodit jako je papír, plast, sklo, tetrapak a hliníkové obaly, ale i je seznámit s projekty realizující zpětný odběr elektrozařízení zajímavou formou, aby se postupně zapojilo do recyklace co nejvíce lidí. Většina škol již dlouhodobě tuto recyklaci realizuje, nyní chceme s tímto projektem seznámit i širokou veřejnost. Špatně likvidované baterie totiž mohou představovat velké nebezpečí pro životní prostředí a následně i zdraví obyvatel,“ říká radní pro školství Anna Kroutil (ANO).

Sebrané baterie budou předány neziskové organizaci ECOBAT s r. o., která od roku 2002 zajišťuje recyklaci přenosných baterií. Množství baterií
odevzdaných v roce 2016 v České republice odpovídá zhruba hmotnosti 10 ocelových konstrukcí Petřínské rozhledny nebo 1 000 automobilů Škoda Superb Combi i s řidičem, 234 sloních samců nebo 2 730 ledních medvědů.

Pro oslavy Evropského dne recyklace baterií bylo zvoleno datum 9. září. Tento den je připomínkou narození slavného italského lékaře a fyzika Luigi Galvaniho (1737), který se proslavil pokusy s takzvanou živočišnou elektřinou. Tato badatelská činnost přivedla jeho současníka a oponenta Allesandro Voltu k sestrojení prvního galvanického článku. Princip tohoto článku se stal základním konstrukčním prvkem všech elektrických baterií a akumulátorů.
Zveřejněno: 05.05.2017 – Anna Patočková
Vytisknout