Férová výstava na stromech
V úterý 4. října 2016 se Kaizlovy sady v Karlíně promění ve výstavní galerii. Od 13 hodin zde bude zahájena Výstava na stromech a Karlín se tak připojí k desítkám českých parků, kde bude tato výstava představena. Podtitul výstavy je „Poznej své boty“ a na 15 plakátech s fotografiemi se dozvíte, co se skrývá za zpracováním kůže pro náš trh či za výrobou bot. Výstava bude ke zhlédnutí do 8. října 2016 a koná se v rámci Týdne důstojné práce.
„
Výstavu na stromech hostíme už podruhé, po loňské premiéře, chceme letos představit další téma udržitelné výroby a spotřeby, a to téma výroby bot. Chceme ukázat, v jakých podmínkách pracují zaměstnanci bangladéšských firem, kde se zpracovává kůže a vyrábí se boty. Výstava rovněž upozorňuje na souvislosti a důsledky nákupního chování nás všech,“ říká radní pro životní prostředí Anna Kroutil (ANO).
V úterý 4. října od 13 do 18 hodin, proběhnou souběžně v Kaizlových sadech trhy „Férový Karlín“. Během nich si budou moci návštěvníci zakoupit produkty fair trade, výrobky sociálních podniků a neziskových organizací, stejně jako se občerstvit a poznat lokální produkty.
„
Výstava na stromech se koná při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Zatímco loňský ročník se věnoval podmínkám pěstitelů kávy v Guatemale a Mexiku, příští rok mají pořadatelé z organizace NaZemi v plánu zaměřit výstavu na pracovní podmínky pěstitelů banánů z Panamy a Kostariky,“ říká radní Anna Kroutil (ANO).
Akci pořádá městská část Praha 8 ve spolupráci s organizací NaZemi, Ekumenickou akademií a spolkem Divoké matky. Mediálním partnerem je Regina DAB Praha.
„
V roce 2014 bylo na celém světě vyrobeno více než 24 miliard párů bot. Celkem 88 % světové produkce přitom pochází z Asie. Pro obuvnický průmysl jsou typické extrémně nízké mzdy a dlouhé nucené přesčasy, jakož i dětská práce. Dělníci a dělnice pracují v nebezpečných pracovních podmínkách. Hrozí jim vyšší riziko rakoviny, mají dýchací potíže a trpí onemocněními kůže, častá jsou i zranění,“ uvedl Petr Mareš, který v NaZemi vede kampaň „Obuj se do toho“ (
www.obujsedotoho.cz) za lepší pracovní podmínky v obuvnickém průmyslu.
Více informací o výstavě naleznete na webových stránkách
www.praha8.cz nebo na
www.vystavanastromech.cz a také na facebooku.
Doplňující informace:
Důstojná práce je taková práce, která probíhá v podmínkách svobody, spravedlnosti, jistoty a lidské důstojnosti a jsou při ní chráněna práva pracovníků. Ti za ni dostávají odpovídající odměnu spolu se sociálním zabezpečením. Zajištění důstojné práce pro všechny se tak stává jedním z nejúčinnějších způsobů jak bojovat s globální chudobou a s ní spojenými problémy, jako je například dětská práce, utlačování ženských práv atd.
Odpovědnost firemV roce 2011 byly schváleny Obecné zásady OSN pro oblast byznysu a lidských práv a očekává se jejich implementace na národní úrovni většiny členských zemí. Podle těchto zásad jsou firmy odpovědné za pracovní podmínky v rámci celého dodavatelského řetězce, přestože většinu dodavatelských továren již nevlastní. Firmy by se měly k vlastní odpovědnosti postavit čelem. Jedním z prvních kroků ke skutečné odpovědnosti je transparentnost dodavatelského řetězce. Spotřebitelé by měli mít možnost zjistit, kde a za jakých podmínek jsou produkty, které nakupují vyráběny. Nedostatek transparentnosti je také v přímém rozporu se zásadami OSN pro ochranu spotřebitele, které potvrzují právo spotřebitelů být informovaní o produktech, jež nakupují.
Role spotřebitelůJako spotřebitelé a spotřebitelky můžeme ke změně přispět naším zájmem o pracovní podmínky výroby a požadavkem na etické produkty. Aktivně se lze zapojit do kampaní nevládních organizací, jako je například kampaň za změnu podmínek v obuvnickém průmyslu Change Your Shoes. V ČR ji pod názvem Obuj se do toho (www.obujsedotoho.cz) realizuje organizace NaZemi (www.nazemi.cz). Kampaň podpořila i herečka Anna Polívková natočením klipu „Prožila šok při nákupu bot“ (facebook.com/obujsedotoho).
O kampani Change Your Shoes (Obuj se do toho)Change Your Shoes a její česká sesterská kampaň Obuj se do toho jsou iniciativou za etický, udržitelný a transparentní dodavatelský řetězec v obuvnickém průmyslu. Aktivizuje spotřebitele k tomu, aby požadovali lepší pracovní podmínky pro ty, kteří vyrábějí naše kožené i jiné boty. Provádí výzkumy pracovních a environmentálních podmínek v kožedělném a obuvnickém průmyslu a na základě těchto zjištění rozvíjí dialog s občany EU, politiky a obuvnickými značkami. Taktéž spolupracuje s odbory a organizacemi zabývajícími se pracovními právy a podporuje jejich snahu o lepší pracovní podmínky v zemích, kde se boty vyrábí. V kampani Change Your Shoes spolupracuje 15 evropských a 3 asijské organizace.
Pozvánka
v kalendáři akcí.