Heliport na území Prahy 8

Nové terénní zázemí pro pracovníky Nízkoprahového klubu Vrtule spatřilo světlo světa. V úterý 11.2. bylo slavnostně otevřeno nové zázemí pro pracovníky Nízkoprahového klubu Vrtule. V rámci akce navštívili zázemí také lidé, kteří práci Nízkoprahového klubu Vrtule podporují, a to jak z místní školy, tak z Městské části Praha 8. Boudička přezdívaná „Heliport“ se nachází u veřejně přístupného hřiště v areálu ZŠ Hovorčovická v Kobylisích.

Slavnost pracovníci Vrtule ohodnotili takto: „Přestože nám nepřálo počasí a museli jsme vynechat část připravených aktivit, vládla po celou dobu akce přátelská a neformální nálada. Velice milé bylo, že se na jednom místě mohli bavit děti, mládež, pan místostarosta, kurátor pro mládež, pracovnice sociálního odboru a učitelé.“ Závěr akce okořenil mezinárodní fotbalový zápas se stážisty ze Slovinska, který nepřerušila ani vichřice.

Posláním Nízkoprahového klubu Vrtule je zlepšit kvalitu života dětí a mládeže v nepříznivé životní situaci. Přesahem tohoto poslání je zlepšování kvality života všech občanů žijících na území Prahy 8. Pracovníci pracují s dětmi a mládeží ve věku 13 až 22 let, kteří jsou ohroženi rizikovým chováním svým nebo svého okolí. Smysluplná náplň volného času je prevencí rizik ohrožujících dnešní mládež. V rámci terénní práce pracovníci procházejí vybrané lokality a navazují kontakt s mladými lidmi v jejich obvyklém prostředí.

V současné době vypozorovali pracovníci Vrtule, že je hodně mladých lidí pohlceno internetem a sociálními sítěmi a že se zvýšila možnost trávení času doma. Terénní zázemí v blízkosti školy je strategický postup, jak přiblížit poskytované služby blíž k mladým lidem.

Místostarosta pro školství a sociální prevenci Tomáš Tatranský (TOP 09 a STAN) má ze spolupráce mezi Vrtulí a MČ Praha 8 radost: „Věřím, že otevřením Heliportu zahajujeme novou kapitolu intenzivnější spolupráce mezi salesiánskými terénními sociálními pracovníky a školami zřízenými naší městskou částí. Tuto spolupráci vnímám jako oboustranně výhodnou a jsem přesvědčen, že bude v konečném důsledku prospěšná zejména pro mládež, která nevyužívá nabídky klasických školních družin či kroužků.“

Celý projekt, který uskutečňuje Nízkoprahový klub Vrtule pod Salesiánským střediskem mládeže – střediskem volného času, o.p.s., by nebyl možný bez spolupráce ZŠ Hovorčovická a Městské části Praha 8, která na zakoupení „Heliportu“ uvolnila částku 170 000 Kč.

Heliport

Zveřejněno: 14.02.2020