Historické slavnosti Libeňského míru

Městská část Praha 8 zve v sobotu 25. června 2016 všechny milovníky dob dávno minulých na Historické slavnosti Libeňského míru. Přeneste se s námi do renesance, do doby panování císaře Rudolfa II., a potkejte alchymistu, mušketýry, šermíře, tanečnice nebo kejklíře. Akce se koná od 11 do 18 hodin na nádvoří Libeňského zámku a v areálu Löwitova mlýnu v rámci Kulturního léta Prahy 8.

Slavnosti se vztahují k reálné historické události, která se na zámku odehrála 25. června 1608, a to k uzavření mírové dohody mezi císařem Rudolfem II. a jeho bratrem Matyášem Habsburským. Tato událost středoevropského významu na čas urovnala dynastickou krizi uvnitř habsburského rodu a zabránila občanské válce v podunajské monarchii.

Na slavnostech bude pro návštěvníky zajištěn bohatý kulturní program. Představí se zde vojenský tábor s ukázkami výcviku jednotek z období Třicetileté války (mušketýři, pikenýři, rondašíři, střelba z kanónu), skupina Ganancia uvede svoji školu šermu a s hudbou z období renesance vystoupí renomovaná kapela Peregrin. K vidění budou také dobové i žánrové tance v podání uskupení Animata. O zábavu se budou starat kejklíři Wagabundus Collective se svojí žonglérskou show. Překvapením odpoledne se stane postava alchymisty, která k rudolfínské Praze neodmyslitelně patří.

Vrcholem oslav bude hraná scénka pojednávající o podpisu Libeňského míru mezi Rudolfem II. a Matyášem Habsburským, která proběhne od 14.00 hodin na zámeckém nádvoří.

Zkrátka rozhodně nepřijdou ani děti. Strakonická agentura Al Rašíd přiveze netradiční atrakce jako kolotoč na ruční pohon, kušovou střelnici, hlavotoč nebo kotrmelčák, které si mohli již vyzkoušet návštěvníci Libeňského posvícení.

Oživením odpoledne budou ukázky tradičních řemesel: umělecký sklenář, kovář, pasíř, keramik, rytec, štukatér, vlásenkář nebo maskér. Práci řemeslníků si příchozí budou moci nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. Samozřejmostí je jarmark s dobrotami.

Součástí slavností bude i výstava, která dokumentuje bratrský spor Rudolfa a Matyáše.

„Slavnosti Libeňského míru jsme pojali nejen jako vzpomínku na mírovou smlouvu, ale i jako možnost přiblížit všem dětem i dospělým období renesance. Připomeňte si s námi nejdůležitější historickou událost, která je s naším zámkem spojena, a nechte se přenést do rudolfínské Prahy,“ přidává své pozvání na historické slavnosti Alena Borhyová, místostarostka Prahy 8.

Akce je určena pro všechny věkové skupiny, vstup je zdarma.

Historické slavnosti Libeňského míru 2016
Zveřejněno: 06.06.2016 – Anna Patočková