Historické tramvaje projedou Libní

Historická tramvaj Praha-Libeň-VysočanyMěstská část Praha 8 ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města připravila na sobotní odpoledne 19. března 2016 oslavy 120 let elektrické tramvajové dráhy Praha-Libeň-Vysočany. Pro všechny návštěvníky a milovníky historie budou připraveny projížďky v dobových tramvajích, výstava k historii tramvajové dopravy v Praze, jarmark, ukázky výcviku c. a k. vojáků, výroba pamětních odznaků, hudební vystoupení a další bohatý program.
 
„Spojení Prahy s Karlínem a Libní, Křižíkovou elektrickou tramvají v roce 1896, bylo natolik významnou událostí, která ovlivnila pozitivním způsobem životy místních lidí, kteří zde pracovali a bydleli, že se městská část rozhodla připomenout si tento historický okamžik. K výročí jsme proto připravili velkou oslavu s programem, která nám připomene atmosféru přelomu 19. a 20. století, tj. doby, kdy František Křižík svůj projekt elektrické dráhy v Karlíně a Libni realizoval,“ sděluje místostarostka MČ Praha 8 paní Alena Borhyová.

Hlavní program se bude odehrávat na Elsnicově náměstí od 13 do 18 hodin. O příjemnou hudbu se postarají staropražská kapela Třehusk a dechový soubor Pralinka, zpestřením bude vystoupení Pěveckého sboru Dopravního podniku hlavního města Prahy. Návštěvníkům zahrají písně také harmonikář s flašinetářem, kteří zpříjemní cestujícím i jízdu v historických tramvajích. Připraveni budou c. a .k. vojáci 8. zeměbraneckého pluku, kteří návštěvníky seznámí s pěchotními zbraněmi, stejnokrojem, výcvikem. Při slavnostním zahájení i zakončení akce vypálí vojáci z pušek čestnou salvu. Na veřejný pořádek pak budou dohlížet c. a k. četníci a chystá se i divácky vděčná scénka kontroly dokumentů a zajištění podvratného kriminálního živla.

Především pro ženy, ale nejen pro ně, bude určena dobová módní přehlídka kostýmů, která připomene odívání v době secese. Sportovní vložku obstarají libeňští Sokolové, kteří vystoupí v dobových stejnokrojích a předvedou skladbu starou téměř jedno století.  Kolemjdoucí si budou moci prohlédnout výstavu mapující historii tramvajové tratě Praha-Libeň-Vysočany a pro děti budou připraveny výtvarné dílny s výrobou pamětních odznaků nebo čokoládového fondue. Občerstvení zajistí prodejní stánky s rozmanitými pochoutkami.

„Na trase mezi Vysočanskou a Kobylisy budou v době od 12.30 do 18.30 hod. připraveny zdarma jízdy historickými tramvajovými vozy. Jejich přesnou trasu, jízdní řád a seznam všech zastávek si budou moci zájemci prohlédnout na webových stránkách Dopravního podniku Praha. Pod Libeňským zámkem bude v době konání akce zřízena mimořádná tramvajová zastávka, která zajistí lepší dostupnost návštěvníků na hlavní program oslav na Elsnicově náměstí,“ vysvětluje místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.

„Oslavy 120 let elektrické tramvajové dráhy nejsou určeny jen pro historické nadšence. Bohatý doprovodný program zaujme i širokou veřejnost a mysleli jsme také na děti. Udělejte si v sobotu 19. března hezké odpoledne, vezměte celou rodinu a přijďte nasát atmosféru přelomu 19. a 20. století,“ zve na oslavu výročí zavedení elektrické tramvajové dráhy Praha-Libeň-Vysočany místostarostka Alena Borhyová.


OSLAVY 120 LET ELEKTRICKÉ  DRÁHY PRAHA-KARLÍN-VYSOČANY 19. 3. 2016 (13:00–18:00)

Kulturní akce pod Libeňským zámkem (Elsnicovo náměstí):

13.00–13.10 – slavnostní zahájení (c. a k. vojáci- salva z pušek)
13.15–13.45 – koncert dechové kapely PRALINKA
13.50–14.05 – dobová módní přehlídka
14.10–14.40 – vystoupení staropražské kapely TŘEHUSK (písně hospodské)
14.45–15.00 – komentář k vojenskému stejnokroji a zbraním
15.10–15.30 – tělocvičné vystoupení libeňských Sokolů
15.35–16.05 – vystoupení staropražské kapely TŘEHUSK (písně od vody)
16.10–16.25 – dobová módní přehlídka
16.30–16.45 – Pěvecký sbor Dopravního podniku hlavního města Prahy
16.50–17.00 – ukázka výcviku c. a k. vojáků
17.10–17.30 – vystoupení staropražské kapely TŘEHUSK (písně vojenské)
17.30–18.00 – koncert dechové kapely PRALINKA
18.00 – slavnostní zakončení (c. a k. vojáci – salva z pušek)

Doprovodný program
(Elsnicovo náměstí pod Libeňským zámkem):
  • výstava k historii tramvajové dopravy v Praze
  • vojenské ležení c. a k. 8. zeměbraneckého pluku a četníci
  • flašinetář, harmonikář
  • výroba pamětních odznaků
  • výtvarné dílny pro děti
  • jarmark

Oslavy 120 let elektrické tramvajové dráhy Praha-Libeň-Vysočany

Zveřejněno: 29.02.2016 – Anna Patočková
Vytisknout