Informace pro ukrajinské občany a nové Asistenční centrum v Kongresovém centru v Praze

Banner UA

Vše potřebné na jednom místě. Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, finanční i materiální sbírky, možnosti ubytování pro ukrajinské občany prchající před válkou a další praktické informace.

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) je od dnešního dne (4. března) přesunuto do budovy Kongresového centra Praha, 5. května 65, Praha 4. Provoz začíná v 8:00 a dále bude v provozu nonstop (pondělí až neděle).Pro ukrajinské občany bude veřejná doprava v Praze zdarma

Možnost bezplatné přepravy je zavedena v rámci Pražské integrované dopravy za podmínky prokázání se platným cestovním pasem nebo občanským průkazem. Tato možnost funguje v rámci celého systému Pražské integrované dopravy v Praze a Středočeském kraji, tedy jak v městské hromadné dopravě, tak i v příměstských a regionálních autobusech a vlacích.

Lidé mohou nabízet své volné kapacity ubytování

Praha v tuto chvíli shromažďuje veškeré nabídky ubytovacích kapacit jak od samotných Pražanů, tak i od městských částí a organizací. Lidé, kteří mají volné kapacity ubytování v Praze, mohou prostory nabídnout v tomto formuláři: pomocukrajine-ubytovani.praha.eu.
 
Informace jsou následně předávány Ministerstvu vnitra, které prostory využívá pro rodiny, které utíkají před ruskou agresí. Pro nabídky hromadného ubytování (20 a více pokojů ideálně se stravováním) mohou lidé využít také web Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra ČR, konkrétně adresu: http://www.suz.cz/ubytovani-pro-ukrajinske-rodiny/.
 
Pro nabídky individuálního ubytování lze využít i mimo Prahu adresy https://uprchlici-vitejte.cz/, jež umožňuje registraci nabídky ubytovacích prostor ze strany veřejnosti.

Hlavní město Pro Ukrajinu

Sledujte též pražskou stránku Pro Ukrajinu, najdete zde souhrnné informace o pomoci Ukrajině
https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/akce_a_kampane/ukrajina/index.html


Ministerstvo vnitra zřídilo internetovou stránku s informacemi pro občany Ukrajiny (v českém i ukrajinském jazyce)

Ministerstvo vnitra ČR zřídilo zvláštní nonstop infolinku na čísle +420 974 801 802 a e-mailovou adresu ukrajina@mvcr.cz a webovou sekci https://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-obcany-ukrajiny.aspx

Infolinka slouží pro vícejazyčné informování občanů Ukrajiny o administrativních otázkách k jejich pobytu v ČR i koordinaci nabídky a poptávky po pomoci, včetně ubytování. Infolinka není určena k řešení otázek přepravy uprchlíků a poskytování přímé finanční pomoci.


Krizový štáb MČ Praha 8

Na jednání Krizového štábu MČ Praha 8 deklarovala připravenost poskytnout ubytování osob z Ukrajiny ve 20 bytech (v první vlně, s případnou možností rozšíření počtu bytů). Jednalo by se o ubytování provizorní a na nezbytně potřebnou dobu. Pro seniory z Ukrajiny bude připraveno ubytování v Gerontologickém centru Prahy 8 až pro osm osob s doprovodem, denní stacionář SOS Praha 8 zajistí ubytování až pro dvě rodiny se seniory. 

V případě akutní potřeby a krizovém migračním vývoji by jako provizorní ubytovací kapacity mohly připadat v úvahu též tělocvičny, KD Krakov, KD Ládví a další prostory MČ.

Ohledně umisťování ukrajinských dětí do školských zařízení MČ Praha 8 nabídla městská část hlavnímu městu Praze provizorní kapacity pro děti, na které se vztahuje předškolní povinnost i děti mladší, tedy 4leté a 3leté v mateřských školách a děti ze základních škol v rámci ročníků 1 – 9. 


Sbírky a materiální pomoc Ukrajině


Charita pro Ukrajinu 
https://svet.charita.cz/podporte-nas-hprs/charita-pro-ukrajinu/

Charita Česká republika vyhlásila veřejnou sbírku Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi.

Sbírkový účet vedený u České spořitelny má číslo 55660022/0800, variabilní symbol 104.

Přispět je možné také zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: 
DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90


Červený kříž
https://www.cervenykriz.eu/aktuality/ukrajina-prevzata-dalsi-pomoc

Červený kříž se podílí na pomoci dle aktuálních potřeb, které zjišťuje díky spolupráci s Ukrajinským červeným křížem. Vysílá především zdravotnický materiál a mobilní ambulance.

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže Ukrajině:
číslo účtu: 333999/2700, variabilní symbol 1502


Adra

Finanční sbírka Pomoc Ukrajině!, kterou pořádá organizace Andra. Finanční dary půjdou lidem zasaženým válkou na Ukrajině.
Do sbírky se dárci mohou zapojit prostřednictvím tohoto odkazu
https://www.znesnaze21.cz/sbirka/pomoc-ukrajine


Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

http://supportukraine.cz

Zastupitelský úřad Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem (304452700/0300), na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Donoři tedy zašlou finanční dar přímo ukrajinskému zastupitelskému úřadu v ČR.

Účty v eurech a dolarech 
Embassy of Ukraine in the Czech Republic 
Charlese de Gaulla 29, 160 00 Prague 6 Czech Republic

EUR 
IBAN CZ86 0300 0000 0003 0449 8127 
BIC/SWIFT CEKOCZPP

USD 
IBAN CZ80 0300 0000 0003 0449 9496 
BIC/SWIFT CEKOCZPP

Za shromážděné finanční prostředky zastupitelský úřad Ukrajiny vybere obranný materiál ve spolupráci s obrannými experty a zástupci Obranné sekce Hospodářské komory ČR a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.


Materiální pomoc

Mnoho organizací a firem organizuje sbírky, kam lze zanést potřebné věci. Je nutné si dobře prostudovat, které věci jsou potřeba a ty přinést, případně se domluvit s organizátory. Takovou sbírku spustil Dvůr Kobylisy (Klapkova 1035, Praha 8 - Kobylisy), který shání především stany, spacáky, pláštěnky, nabíječky, powerbanky, čelovky, ale také autosedačky, kojeneckou výživu, müsli tyčinky, oplatky, čokolády, přesnídávky, pleny, dámské vložky a další.

Materiální pomoc lidem z Ukrajiny můžete donést i na Kotlasku (Nad Kotlaskou I., Praha 8). Vždy v úterý 10,00 – 20,00 nebo ve středu 12,00 – 18,00. A co je právě potřeba? Spacáky, čelovky, baterie a plynové ohřívače (těch je potřeba momentálně nejvíc), zdravotnický materiál v menším množství (obvazy, desinfekce, rukavice, termofolie, sterilní krytí), základní léky (Ibalgin, Paralen, Endiaron, černé uhlí, hroznový cukr, magnézium), hygienické potřeby (zubní pasty, kartáčky, dámské potřeby, inkontinenční pomůcky, kapesníky, toaletní papír, mýdla, šampony, desinfekci na ruce, dětské pleny), z jídla pouze hroznový cukr, čokoládu a dětskou výživu (mléko, příkrmy, kapsičky), jiné jídlo prosíme ne. Žádné oblečení momentálně nepřijímají.

Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 28.02.2022
Vytisknout