Jako by to bylo včera

Jako by to bylo včeraJe název společného projektu Gymnázia Ústavní a Gymnázia Lyonela Feiningera z Halle (Saale), podporovaného Česko-německým fondem budoucnosti. Tématem je československý protinacistický odboj v období heydrichiády a zahrnuje rozhovory s pamětníky a jejich potomky, s historiky i umělci, exkurze na místa spjatá s touto temnou historií. Jméno Reinharda Heydricha zde nefiguruje náhodou – Halle na Sálou je jeho rodištěm, místem, kde strávil dětství a mládí. Iniciátorem akce je pan Norbert Böhnke z odboru kultury paměti Magistrátu města Halle.

„S působením Heydricha v Čechách, s okolnostmi jeho atentátu, vyvražděním Lidic a dalšími zrůdnými činy jsem se dopodrobna seznámil před několika lety a byl jsem šokován, jak malé povědomí o tom existuje v jeho rodišti, zvláště mezi mladými lidmi,“ vysvětluje svou iniciativu. „To je třeba změnit, nejlépe prostřednictvím poznávání míst, spojených s nacistickou kariérou této temné osobnosti a konfrontací názorů mladých lidí obou zemí.“

Čeští studenti tuto historii dobře znají: nejen z hodin dějepisu, oni dobře znají i konkrétní místa, vždyť většina bydlí na Praze 8. Během poznávací rallye ukázali svým spolužákům z Halle důležitá místa, nechyběla Kobyliská střelnice, památník Anthropoid, Dívka s kolem. Studentky a studenti z Halle si občas jen těžko představovali, co se na dotyčných místech odehrávalo, byť i oni byli na téma v hodinách dějepisu připraveni. Terénní hra byla ukončena na Libeňském zámečku, kde byli všichni přijati paní Janou Solomonovou, radní pro kulturu, a setkali se s historikem Vlastislavem Janíkem, který jim poskytl rozhovor o svém bádání o konkrétních lidských osudech této doby.

„Jsem ráda, že je ze strany studentů zájem o taková téma jako je 2. sv. válka, které je s naší MČ velice úzce spojeno. O to víc, jedná-li se o mezinárodní spolupráci.“, říká Jana Solomonová.

Kromě zmíněných míst připravili gymnazisté z Ústavní literární procházku po stopách románu Jiřího Weila „Na střeše je Mendelsson“, odehrávajícího se právě za Protektorátu. Také se setkali s tvůrci připravovaného Památníku ticha na místě nádraží Bubny, odkud byly vypravovány transporty Židů do Terezína a na Východ. Nechyběla návštěva Terezína a Lidic.
 
Vyrovnávat se s tak vážnými a emocionálně vypjatými tématy znamenalo pro české studenty pořádnou jazykovou výzvu. Němčině se učí už několik let jako druhému cizímu jazyku a mnozí si to poprvé vyzkoušeli „v praxi“. Neustálá komunikace a konfrontace je značně posunula. Až pojedou v září na reciproční návštěvu do Halle, nic je jen tak nezaskočí. Budou prezentovat společný podcast v rádiu Corax, zaměřeném na mladé posluchače a možná i diskutovat o tom, zda by i město Halle mělo nějakou formou upomínat na události heydrichiády.

Lenka Uchytilová


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Jako by to bylo včera


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 10.05.2023
Vytisknout