Je 8. října, Památný den Sokola. Proto na Libeňském zámku vlaje dnes jeho vlajka.

Sokolové po celé republice oslaví dnes tradiční Památný den sokolstva, i když kvůli epidemiologickým opatřením v značně omezeném rozsahu. Památný den sokolstva je připomínkou tisíců obětí sokolů a sokolek v boji za svobodu, samostatnost a demokracii. Od roku 2019 je oficiálním významným dnem České republiky. "Čest jejich památce. A vzpomeňme dnes na ty, kteří za náš národ položili své životy," připomněl dnes starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Jako symbolické datum pro tento den byl zvolen 8. říjen, tedy den, kdy Reinhard Heydrich v roce 1941 zahájil likvidaci sokolské organizace. Nacisté Sokol považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Téměř nikdo z nich se konce války nedožil.

Symbolickou tváří Památného dne sokolstva je František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka, pronesená ke spoluvězňům, zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“

https://sokol.eu/aktualita/sokolove-oslavi-svuj-pamatny-den-8-rijna


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Sokolská vlajka na Libeňském zámkuMohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 08.10.2020
Vytisknout