Judo club Raion-ryu z Karlína - 19 DNÍ VE JMÉNU SAKURY

Judo – návštěva JaponskaKarlínský oddíl Judo club Raion-ryu již vstoupil do podvědomí Pražanům z Prahy 8 třeba tím, že několikrát pořádal kurzy sebeobrany pod záštitou městské části Prahy 8, nebo svými úspěchy na závodech, či na mistrovství republiky v Judo katách, kde se již několik let pyšní krásným umístěním na předních pozicích.

Vedoucí klubu Filip Rubínek, strážník městské policie Hl. m. Prahy z Prahy 8 – Libně, odjel se svými přáteli na 19 dní na stáž do hlavního města Japonska, aby prohloubil své znalosti a trenérskou praxi v oblasti Juda.

Bydleli jsme v hl. městě Tokyo (část Bunkyo), přímo v kolébce Juda, v institutu zvaném Kodokan (jedna z prvních velkých škol zakladatele). Jedná se o několika patrovou budovu, která umožňuje zájemcům poznat opravdovou kvalitu Juda. Každý si zde přijde na své, je možné se dohodnout na několika způsobech tréninku. Buď na studium samotných technik, kata (sestav forem judo technik a principů), nebo na zápasové dovednosti. Na každé odvětví se vám věnuje kvalitní lektor většinou s titulem od 5. danu (mistrovského stupně) výše.

U nás v ČR stěží málokdo dosáhne sotva 8. danu, já měl tu možnost cvičit pod lidmi, kteří měli i dany 9. Setkal jsem se s nejvýše postavenými učiteli Kodokanu, s mistry světa, šampiony různých stylů, se kterými jsem měl možnost zápasit a získat od nich zkušenosti.
Kvalita výuky Juda v Japonsku byla opravdu vysoká. Má cesta vedla po stopách tradice a sestav forem - kata. Konkrétně jsme chtěli prohloubit znalosti v Goshin jutsu no katě, která je zaměřená na sebeobranu proti neozbrojenému i ozbrojenému útočníkovi nožem, tyčí a pistolí. V této katě se nám podařilo získat 3. místo na mistrovství ČR v roce 2015 a povedlo se nám dohodnout soukromé výuky u mistra Shinro Fujita 8. dan Kodokan Judo, který je nejvýše postaveným člověkem v Kodokanu a v asociaci IJF (pod kterou spadá celá Evropa) pro tuto katu. Tím byla zaručena i kvalita výuky. Prodělali jsme pod ním 2 lekce, dohromady asi pět hodin cvičení. Bylo to náročné, ale opravdu stalo se to pro nás opravdu nepopsatelným přínosem. Sensei nás také pozval na trénink svých svěřenců, kteří jsou světovými šampiony v této katě. Byl to opravdový zážitek vidět cvičit mistry.

Dalším přínosem pro nás bylo, když jsme se setkali s Toshiro Daigo senseiem, který je držitel 10. danového stupně a nejvýše postavenou osobou Kodokanu. Tento mistr nás pozval na podívanou při nácviku Koshiki no katy, kdy jsme náhodně pozorovali trénink mistrů na muži, který byl oděn v samurajské zbroji.

V tradičním stylu jsme byli pozváni na trénink Kenkyukai ne waza – kosen judo, což je odvětví juda, které se převážně specializuje na boj na zemi. Boj začíná v postoji, dokud jeden nezvítězí, většinou soupeř končí buď upáčením končetin, uškrcením, nebo vzdáním se. Jednalo se o malý oddíl, který po smrti svého mistra pokračuje v tréninku. Přivítala nás skupinka pěti starých mistrů ve věku 60-70 let, který nám dali neskutečně na frak. Ke konci tréninku nás bylo na dvacet cvičících. S těmito mistry jsme se setkali ještě 3x.

Cenná zkušenost byla také, když jsme byli pozváni na trénink na univerzitě Chiyoda, kde nás opět přivítal starý mistr. Zde nás čekal tříhodinový trénink zápasů v postoji i na zemi. Poznali jsme tu velice významnou osobnost juda Koji Kimuru, který nás učil techniku páky.
Další naše cesty vedly za mistrem Yasukai Kajim, který byl trenérem ochranky japonské vlády, několikanásobný mistr světa v combat wrestlingu a judu. Známe ho již z minulých návštěv z ČR, kdy nás učil. Mistrovo techniky byly opravdu dokonalé, zase nás čekal několika hodinový zápas, ale s mistrovými žáky, kteří jsou mistři světa v combat wrestlingu, šampioni samba a juda, dokonce i brazilského jiu jitsu, které začíná být v Japonsku poměrně rozšířené. Byly to opravdu těžce nabité zkušenosti, ale velmi přínosné
.

Zbytek dní jsme trávili nácvikem zápasů a kat v centru Kodokan, kde se nám věnovali instruktoři, které známe z výukových dvd.
Nechyběly ani výlety po okolí, návštěvy místních chrámů, zahrad, parků, přírodních lázní a památek.  Náhodně jsme objevili i klášter Eisho-ji, kde vzniklo Judo. Bylo to první místo, kde začal zakladatel praktikovat své umění. Bylo opravdu nádherné.

Velmi na mě zapůsobilo, jak bylo všude v ulicích i v budovách čisto, vřelost a obětavost lidí všude kolem nás. Ani při nácviku randori zápasů se nikdo nad vámi nepovyšuje, všude panuje úcta a pokora. Všichni byli milí a usměvaví. S pozdravem jsme se uklonili a loučili všude, kam jsme přišli, až se to stalo naší součástí. V Japonsku také záleží, jak hluboká poklona je. Jednou jsme byli svědky události, kdy se loučil muž se starší paní a navzájem se klaněli a děkovali si. Takto to trvalo asi 10 minut.

Tato země na mě velice zapůsobila. Určitě se hodláme do Japonska opět vrátit.

Pokud byste se rozhodli stát našimi členy i vy, nabíráme děti i dospělé po celý rok!

Více informací na www.judopraha.eu.

Vedoucí školy JCRR Filip Rubínek

Judo – návštěva Japonska Judo – návštěva Japonska Judo – návštěva Japonska Judo – návštěva Japonska
Zveřejněno: 11.05.2016 – Anna Patočková