Knihovna, kavárna i kulturní centrum: Velký mlýn po desítkách let ožil

V Libni byl včera slavnostně odemčen barokní Velký (Löwitův) mlýn. Nejen že došlo k rekonstrukci historické budovy, byl jí dán i nový význam. V prostorech bývalého mlýna nyní funguje pobočka městské knihovny, která bude mít otevřeno celý týden. Knížku si návštěvníci budou moci přečíst u šálku kávy nebo sklenky vína z místní kavárny. V budoucnu se zde budou konat i kulturní akce.

První zmínky o mlýnu pochází z roku 1530. Kromě svého původního záměru sloužil jako pekárna nebo sklad brambor či divadelních rekvizit. Jeho přeměnu na kulturní centrum zastavila povodeň v roce 2002. Po více než 20 letech mlýn konečně zahájil novou kapitolu své existence.

V roce 2021 přišel Pavel Kocourek s Barborou Růžičkovou s myšlenkou přeměny mlýnu na kulturní centrum a začali konat. Na mlýn narazil náhodou. „Hned při první návštěvě prázdného objektu se začaly objevovat představy, jak by mohlo kulturní centrum v Libni vypadat,“ uvádí Kocourek, místopředseda spolku Velký mlýn. Během včerejšího slavnostního otevření byl Kocourkovi předán symbolický velký klíč od mlýna, na který se podepsali zástupci partnerů Velkého mlýna: Lukáš Herold (poradce primátora Hl. m. Prahy), Jiří Pospíšil (náměstek primátora hl. m. Prahy), Ondřej Gros (starosta Prahy 8), Tomáš Řehák (ředitel MKP) a Adam Kebrt (šéfredaktor ČRo Rádio Junior).


Odemykání Velkého mlýna

„Dnes odemykáme slavnostně Velký mlýn, který bude sloužit jako kulturní centrum, pobočka městské knihovny, a především jako místo setkávání pro všechny, kteří mají rádi kulturu, literaturu či příjemné prostředí pro chvilku zamyšlení u šálku dobré kávy či skleničky vína,“ uvedl starosta MČ Prahy 8 Ondřej Gros (ODS) u příležitosti slavnostního otevření.

„Löwitův mlýn a libeňské podzámčí byly vždy místem, kudy se vchází do libeňské zelené oázy, Thomayerových sadů. Mlýn byl již jednou rekonstruován a počítalo se s jeho kulturním využitím. To však zhatily katastrofální povodně v roce 2002,“ doplnil starosta Gros. Po povodních byla upřednostněna obnova zdevastovaného Karlína a Libně. Mlýn pak byl dlouhá léta opomíjen.


Knihovna i kavárna

Ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák ocenil, že otevřením knihovny v Löwitově mlýně došlo k zacelení „díry“ na mapě pražských knihoven. V jižní části Prahy 8 totiž dlouhodobě chyběla knihovna. „Proto když přišel Pavel Kocourek a říkal: ‘Mám úžasný barák. Chci tam kulturní centrum a chci tam knihovnu. Jdete to toho s námi?’ Tak jsme řekli, že do toho půjdeme,“ vzpomíná Řehák. „Naše nejnovější pobočka bude v tom nejstarším baráku, ve kterém působíme,“ dodává Řehák.

Během dvou let byla provedena velká rekonstrukce celého objektu i nejbližšího okolí. Uprostřed letních prázdnin byl zahájen zkušební provoz knihovny i kavárny a místní dali velkou návštěvností jasně najevo, jak velkou radost jim otevření mlýna udělalo.

Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) ústy svého poradce Lukáše Herolda (ODS) ocenil jak samotnou rekonstrukci mlýna, který od povodní roku 2002 ležel ladem, tak i způsob, jakým bude prostor bývalého mlýnu využit: „Rekonstrukce starých památek jsou bezpochyby fajn. Ale mnohem víc fajn je, když se jim najde smysl. Ta nová knihovna, kavárnička, místo setkávání je to nejdůležitější, proč tady dneska jsme.“ Sám primátor se slavnostního otevření zúčastnit nemohl, a to z důvodu konání rady hlavního města.

Vše nejlepší nově otevřenému kulturnímu centru Velký mlýn přišel popřát i náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Pospíšil nebo čestný občan Prahy 8, bývalý boxer a stávající spisovatel a malíř Rostislav Osička. Zdravici poslala i Eva Lustigová, dcera spisovatele a libeňského rodáka Arnošta Lustiga. Všichni významní hosté dali knihovně k jejímu odemčení dárky do symbolické kolébky. Jednalo se převážně knížky, malíř Rostislav Osička věnoval i obraz Rokytky, který sám namaloval. Mezi sudičkami rezonovala i jména tří významných spisovatelů z Libně: Arnošta Lustiga, Eduarda Štorcha a Bohumila Hrabala.


Osobnosti, které se zhostily rolí sudiček
  • Eva Lustigová (videozdravice dcery Arnošta Lustiga, na obrazovce)
  • Lukáš Herold (poradce primátora Hl. m. Prahy)
  • Jiří Pospíšil (náměstek primátora hl. m. Prahy)
  • Ondřej Gros (starosta Prahy 8)
  • Tomáš Řehák (ředitel MKP)
  • Michal Lang (ředitel a umělecký šéf Divadla pod Palmovkou) 
  • Adam Kebrt (šéfredaktor ČRo Rádio Junior)
  • Rostislav Osička (Čestný občan Prahy 8, bývalý boxer a stávající spisovatel a malíř) 
  • Michaela Zemková (koordinátorka Dětské farmy Eduarda Štorcha v Libni)
  • Vendula Mališková s dcerou Sofií, která nastoupla do první třídy ZŠ Bohumila Hrabala v Libni (občanka Prahy 8 a zapůjčitelka historické kolébky, do které sudičky přinášely své dary)

Další informace: https://www.mlp.cz/cz/pobocky/velky-mlyn/ nebo https://www.velkymlyn.cz/

(s využitím Blesk.cz)


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.Knihovna, kavárna i kulturní centrum Velký mlýn po desítkách let ožil


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 05.09.2023
Vytisknout