Libeň je už 120 let součástí Prahy

PodlipnýVčera proběhl pietní akt a položení věnce starostou Prahy 8 Ondřejem Grosem (ODS) a místostarostou Jiřím Vítkem (Patrioti) u zrenovovaného a vyčištěného památníku Jana Podlipného, který byl do roku 1900 starostou města Prahy a významnou měrou se podílel na připojení Libně ku Praze.

„Nuž, již rádi spějem, Praho, v náruč tvou, buď nám vždycky za to matkou pečlivou!“

Je tomu už 120 let, kdy se původní obec Libeň připojila k hlavnímu městu Praze. Libeň se stala druhým k Praze připojeným městem a zároveň VIII. obvodem města Prahy a tato číslovka jí zdobí dodnes. Stalo se tak 12. září 1901. 
Rok před inkorporací v Libni stálo 746 domů a po spojení se město postupně rozšiřovalo na sever, do volných plání a zbouraných parcel starých domů. Budovaly se dvou až třípatrové domy, a to až do vypuknutí První světové války, která stavební rozvoj zastavila. 

„Myslím, že pořekadlo Žižkovu a Libni, zdaleka se vyhni, už dávno ztratilo význam. Jsem celoživotní libeňák a mohu směle říct, že Libeň je krásná čtvrť a dobrá adresa k bydlení i práci,“ řekl starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Libeň jako taková je přitom známá už od roku 1363 a od té doby se stala dějištěm řady historických událostí. Na Libeňském zámku pobývala například císařovna Marie Terezie, před svou korunovací na českého krále zde přespal císař Leopold II., byl zde uzavřen tzv. libeňský mír mezi císařem Rudolfem II a jeho bratrem Matyášem, zámek sloužil 220 let jako letní sídlo primátorů Starého Města pražského a v Libni také proběhl úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

PodlipnýMohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 14.09.2021
Vytisknout