MČ Praha 8 podepsala memorandum o porozumění s pekingskou městskou částí Fengtai

memorandum s FengtaiZástupci MČ Praha 8 v čele s místostarostou Matějem Fichtnerem podepsali v Čínské lidové republice Memorandum o vzájemném porozumění s jednou z největších pekingských čtvrtí – Fengtai. Návštěva se uskutečnila v dubnu tohoto roku a zahrnovala kromě setkání s  představiteli čtvrti Fengtai také jednání se zástupci čínských společností, návštěvy základních škol a městských kulturních středisek, návštěvu místního finančního centra, technologické zóny a také jednání na Velvyslanectví ČR v Pekingu.

„Partnerství s čtvrtí Fengtai je pro naši městskou část velkou příležitostí pro budoucí rozvoj. Díky podpoře Rady městské části Praha 8 bylo možné v Číně podepsat Memorandum o vzájemném porozumění a pokud bude z čínské strany i nadále zájem, nic nebrání tomu, abychom začali pracovat na společných projektech co nejdříve. Výměna sportovní mládeže či vznik česko-čínského centra v Praze 8 by měly být první,“ říká místostarosta Matěj Fichtner.

Memorandum podepsal za čínskou stranu starosta čtvrti Fengtai, pan Ji Yan. Cílem memoranda je ustavit vzájemně přátelský vztah, výměnu a spolupráci nejen ekonomickou, ale také kulturní, sportovní a další. Městské části by měly spolupracovat na podpoře prosperity a rozvoje v oblastech jako je cestovní ruch, ekonomika, investice, školství, kultura nebo výměna mládeže.

Čtvrť Fengtai je třetí nejrozlehlejší pekingskou středovou částí s rozlohou 306 km2. Leží jihozápadně od historického centra Pekingu a žije zde více než 2,2 milionů obyvatel. Na jejím území se nachází rozlehlé průmyslové, skladové a logistické parky včetně největšího vlakové nádraží v Asii. Výhody partnerství spočívají především ve velkém investičním potenciálu nejenom pro naši městskou část, ale i pro celou Českou republiku.

Spolupráce s Čínskou lidovou republikou je v České republice čím dál výraznější. Podpisu memoranda předcházela návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Číně, návštěva zástupců čtvrti Fengtai v Praze, návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice a podpis memoranda mezi Prahou a Pekingem. Své partnerské město má i mnoho dalších krajů, městských částí a také samotné hl. m. Praha. Městská část Praha 8 se tak připojila k trendu, který se týká stále více územně samosprávných celků v České republice.

memorandum čína memorandum s Čínou
Zveřejněno: 29.04.2016 – Anna Patočková