Mezinárodní Den romského holocaustu

Romská vlajkaDne 2. srpna 2017 se koná mezinárodní Den romského holocaustu, který připomíná likvidaci tzv. cikánského tábora v Osvětimi-Birkenau v roce 1944. Na místě bývalého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora se v tento den konají připomínkové a pietní akty za účasti představitelů evropské romské komunity, pozůstalých a rodin obětí, společně s představiteli veřejného politického a kulturního života. Městské části a města po celé republice mají možnost se připojit vyvěšením romské vlajky. 

„Na Libeňském zámku vyvěsíme k poctě obětí tohoto holocaustu romskou vlajku. Současně bychom byli rádi, pokud se občané a všichni zájemci zúčastní některých přednášek a diskuzí k této události, kdy během jediné noci bylo zavražděno téměř 3 000 vězňů cikánského tábora. Historii, a o to více tuto historii, je nutné si neustále připomínat, aby se nestalo, že na ni další generace zapomenou a mohli by ji opakovat,“ říká radní Jana Solomonová.

Poprvé se zástupci Českobratrské církve evangelické, Židovské obce v Praze a Žižkova sboru Církve československé husitské připojili k uctění památky romských obětí holocaustu v loňském roce. Datum 2. srpna odkazuje na tragickou událost – hromadnou vraždu vězňů cikánského tábora v Osvětimi v noci z 2. na 3. srpna 1944.

„Celkem byly do Osvětimi deportovány desítky tisíc lidí, z nichž bylo přibližně 23 000 Romů a Sintů. Dvacet tisíc z nich zde bylo zavražděno. Tato temná část naší historie nesmí být zapomenuta, aby si další generace více uvědomovaly, že žít v době bez válek je opravdové privilegium a měly bychom si ho vážit kažý den,“ říká místostarosta Radomír Nepil. 

„Připomínání významných událostí spojených s naší moderní historií na autentických místech paměti je podstatné a velice důležité, nemůže být však omezeno pouze na tato místa. Považujeme za důležité připomínat oběti nacistického bezpráví, informovat a také otevírat potřebnou diskusi o tragických etapách našich dějin také v místech, ve kterých běžně žijeme a pracujeme
,“ uvádí pořadatelé z Českobratrské církve evangelické.

Pozvánku na akci si můžete prohlédnou zde: Den romského holocaustu 2. srpna 2017 (PDF, 195 kB)


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
Zveřejněno: 01.08.2017
Vytisknout