Místostarosta Prahy 8 Vilgus: Invalidovna má patřit všem občanům, ne soukromníkovi

Stát prostřednictvím Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových prodává rodinné stříbro – karlínskou Invalidovnu – za necelých 650 milionů. Aukce má proběhnout v pondělí 08.08.2016 po 10 hodině v budově úřadu na Rašínově nábřeží 42 v Praze 2, místnosti 413. Otvírání obálek se může zúčastnit veřejnost.

Místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus k tomu říká: „Ať už dopadne pondělní aukce jakkoliv, Invalidovna má naději zůstat v rukou státu. V posledních týdnech se změnily dvě zásadní věci – ministerstvo kultury informovalo o záměru vyhlásit budovu národní kulturní památkou, Národní památkový ústav projevil zájem o Invalidovnu s tím, že by jí zpřístupnil veřejnosti. V takovou chvíli by byl prodej do soukromých rukou zásadní chybou a doufám, že žádný soudný politik to neudělá. ÚZSVM má právo i po případné úspěšné aukci smlouvu o prodeji nepodepsat."

Vyhlášení národní kulturní památky znamená, že Invalidovna se dostane na úroveň Pražského hradu, Karlštejnu nebo rotundy na hoře Říp. Jedná se o nejpřísněji chráněné stavby, kde naděje na komerční využití je velmi omezená.

Zástupce starosty Petr Vilgus z Městské části Praha 8, kde Invalidovna stojí, zaslal před více jak měsícem výzvu ministru financí Andreji Babišovi, ministru kultrury Danieli Hermanovi a ministryni školství Kateřině Valachové. Vyzval je k zastavení prodeje Invalidovny a k hledání jejího nového využití v rámci státu.

„Podporuji vizi, že se v Invalidovně potká několik forem využití. Národní památkový ústav zde chce umístit jedno ze svých pracovišť. Hovoří se o muzeu rakousko-uherské historie českých zemí nebo o výstavě světoznámého fotografa Josefa Sudka, který v budově Invalidovny zahájil svou tvůrčí kariéru. A v neposlední řadě je třeba myslet na to, aby tato památka skutečně žila. Aby lidé měli důvod ji často, třeba každý den, navštěvovat. Invalidovna by se měla otevřít karlínské a pražské občanské společnosti, měla by nabídnout prostor pro umělce všech oborů, pro školy, pro kroužky domu dětí a mládeže, pro drobný obchod a služby," dodává místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.

Invalidovna byla postavena Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem v letech 1731–1737 jako ubytovna válečných invalidů. Jako domov pro invalidy sloužila až do 20. století. Deset let svého života zde strávil jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek, který se zde po ztrátě ruky v 1. světové válce naučil v rámci rekvalifikace fotografovat. Do roku 2014 zde byl umístěn vojenský archiv, po jeho odstěhování nemá Invalidovna stálé využití. V minulosti byl plán na využití budovy jako vysokoškolského kampusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ta však po letech čekání vyřešila své potřeby získáním jiné stavby.


Tisková zpráva místostarosty městské části Praha 8 Mg.A. Petra Vilguse, Ph.D. ze dne 07.08.2016Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Vytisknout