Na Elsnicově náměstí v Libni už svítí vánoční strom

Na Elsnicově náměstí v Praze 8 – Libni proběhlo včera (26.11.2019) slavnostní rozsvěcení vánočního stromu. Bylo to první rozsvěcení obecního stromu v metropoli, většina těchto akcí se uskuteční až o víkendu.

Jde o symbolické potvrzení skutečnosti, že první vánoční stromek v Česku postavil na Vánoce r. 1812, také v Libni (konkrétně ve svém libeňském sídle Šilboch), pro své štědrovečerní hosty ředitel Stavovského divadla J. K. Liebich. Brzy pak vánoční stromek začala strojit česká šlechta a v měšťanských rodinách zcela zdomácněl ve 40. letech 19. století.

Letošní libeňský vánoční strom je 10 metrů vysoký smrk pichlavý a městské části ho daroval manželský pár z Čimic. Strom je starý 27 let.

„Chtěl bych všem lidem z Prahy 8 popřát do adventního hodně klidu a štěstí, aby toto období prožili bez zbytečných konfliktů,“ uvedl při slavnostním rozsvěcení starosta osmé městské části Ondřej Gros.

„Přeji obyvatelům Prahy 8 klidné přípravy na Vánoce. Advent by měl být o trávení více času s rodinou, přeji všem, aby si toto krásné období náležitě vychutnali,“ sdělil radní pro kulturu, sport a volný čas Michal Švarc.

V Praze 8 se v následujících dnech uskuteční slavnostní rozsvěcení vánočních stromů i na dalších místech. Ve čtvrtek 28. listopadu od 17 hodin na hřišti ZŠ Glowackého, v pondělí 2. prosince od 17.35 hodin na vánočních trzích na Ládví a ve čtvrtek 5. prosince od 18 hodin na Karlínském náměstí.

Záznam rozsvícení stromu.

(s využitím Prazskypatriot.cz)