Na Ládví se vrátí socha Žabáka

Do parku vedle koupaliště Ládví se vrátí socha Žabáka. Bronzová socha tohoto obojživelníka spolu s bazénkem a vodotryskem patřila ke kobyliskému sídlišti od 70. let minulého století. Plastiku Žabáka však potkal smutný osud, a to hned dvakrát a tak oblíbené místo setkávání lidí ze sousedství zeje prázdnotou už přes 15 let.

"V roce 2007 by Žabák odcizen z důvodu toho, že si zloděj myslel, že je celý z bronzu, ale posléze zjistil, že je dutý, tak ho odhodil zde v přilehlém křoví," řekl Tomáš Hřebík (STAN), místostarosta MČ Praha 8.

O rok později byl Žabák po nutných úpravách vrácen zpět na své místo. Bohužel po necelých 14 dnech byl poničen sprejery a do dvou měsíců ho někdo ukradl. Tentokrát už se Žabák však nenašel a tak po fontánce zbyla pouze tato nádržka.
 
"Teď jsme ve fázi přípravy, snažíme se dělat průzkumy půdy, průzkumy vody, hydrologické průzkumy, ale také jednáme o smlouvě pro zasmluvnění s vlastníkem uměleckých práv," řekl Tomáš Hřebík (STAN), místostarosta MČ Praha 8.

Vlastníkem uměleckých práv je manželka autora Žabáka Marie Vinglerová, která se podílí i na výběru materiálu nové plánované repliky.
"Varianty jsou měď, beton nebo kámen a toto je věc ještě nedořešená, bude to také záležet na tom, jakým způsobem a jak lehce ten materiál by mohl a nemohl být odcizen," řekl Tomáš Hřebík (STAN), místostarosta MČ Praha 8.

Současně se zhotovením nového Žabáka se plánuje i kompletní rekonstrukce fontánky a přilehlého okolí.

O příběhu Žabáka si přečtěte více na https://www.mesicnikosmicka.cz/7-8-2023/strana-10


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 07.08.2023
Vytisknout