Na Libeňském zámku byla vyvěšena sokolská vlajka

Je 8. října, Památný den Sokola. Proto na Libeňském zámku vlaje dnes jeho vlajka.

Sokolové po celé republice slaví dnes tradiční Památný den sokolstva. Tento den je připomínkou tisíců obětí sokolů a sokolek v boji za svobodu, samostatnost a demokracii. Od roku 2019 je oficiálním významným dnem České republiky.

"Čest jejich památce. A vzpomeňme dnes na ty, kteří za náš národ položili své životy," připomněl dnes starosta Prahy 8 Ondřej Gros (ODS).

Jako symbolické datum pro tento den byl zvolen 8. říjen, tedy den, kdy Reinhard Heydrich v roce 1941 zahájil likvidaci sokolské organizace. Nacisté Sokol považovali za nejnebezpečnější domácí organizaci, jejíž organizační aparát sloužil v masovém měřítku odbojovému hnutí. V noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci “Akce Sokol” zatklo na 1500 sokolských činovníků z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, vězněni, deportováni do koncentračních táborů. Téměř nikdo z nich se konce války nedožil.

Symbolickou tváří Památného dne sokolstva je František Pecháček, sportovec, československý olympionik, sokolský činovník, autor legendární sletové skladby mužů z roku 1938 nazvané "Přísaha republice". Jako jeden z čelných představitelů domácího odboje byl v roce 1944 umučen nacisty. Poslední slova Františka Pecháčka, pronesená ke spoluvězňům, zněla: „Sbohem, bratři, vím, že jdu na smrt, ale nebojím se jí. Statečný muž umře jednou, jen zbabělci umírají stokrát. Umřu s klidem, protože vím, že naše oběti nebyly marné.“

Libeňský Sokol si toto výročí připomněl i včera tradičními pietními akty v Libeňské sokolovně, u domu Strnadových a u památníku prvního starosty Obce sokolské Jana Podlipného. Večer byl zakončen celý průvod vypouštěním lodiček se jmény zavražděných libeňských Sokolů po Rokytce.

Další informace na https://sokol.eu/aktualita/pamatny-den-sokolstva-2021

Památný den Sokola, 8. října 2021, Libeňský zámek