Nová ordinace pro klienty Domu s pečovatelskou službou na Bulovce

V prostorách Domu s pečovatelskou službou Bulovka se v těchto dnech otevírá nová, moderní ordinace praktického lékařství, kterou bude zajišťovat MUDr. Peter Ivančák PhD. a jeho tým. Jedná se o třetí ordinaci, kterou se svými spolupracovníky otevřel. První byla v roce 2017 ve Frýdlantské ulici, další pak v roce 2018 v Kolíně a nyní v DPS Bulovka.

„Vsázím na kombinaci perfektního vybavení, na individuální přístup ke každému pacientovi, a taky si myslím, že praktické lékařství se dá provozovat na mnohem vyšší úrovni, než jaká je všeobecná představa“, říká dr. Ivančák. Promoval v roce 1996 a v začátku své lékařské praxe se věnoval interně, pneumologii a intenzivní medicíně. Pak se delší čas pohyboval v managementu zdravotnických zařízení. „Vyzkoušel jsem toho opravdu hodně a poznal spoustu zajímavých lidí i trendů,“ vzpomíná dnes 49letý Dr. Ivančák. „Jenže čím déle jsem to dělal, tím víc mi to táhlo ke klasické medicíně. Možná to zní nadsazeně, ale chtěl jsem se věnovat pacientům. A nejvíc se mi líbilo praktické lékařství.“

Když se s MUDr. Ivančákem bavíte o jeho začátcích v ordinaci, vzpomíná, že pár prvních týdnů bylo krušných. „Nebylo to tak, že bych od někoho koupil zavedenou praxi a podědil jeho pacienty, ale prostě jsme otevřeli novou ordinaci a začali od nuly v relativně velké konkurenci. Šel jsem do práce a nevěděl jsem, jestli tam nebudu se sestrou třeba celý den bez jediného pacienta. Vsadil jsem ale na špičkové vybavení ordinace, poctivou medicínu, vlídný přístup k pacientům, a tak trochu i na svoje znalosti z marketingu.“ V průběhu tří let se v ordinaci ve Frýdlantské ulici registrovalo více než 2000 pacientů. Podobný scénář se opakoval i v kolínské ordinaci. Dnes jsou v týmu MUDr. Ivančáka 3 lékaři, 4 sestry a paní uklízečka, které všichni trochu s nadsázkou říkají „Šéfová“.

„Jak už jsem zmínil, od samého začátku jsme chtěli dělat praktickou medicínu na co nejvyšší úrovni, soustředit se na diagnostiku a odpovídající léčbu, která je v rámci oboru praktického lékařství možná. Obě ordinace se povedlo vybavit nadstandardním přístrojovým vybavením, které pomáhá diagnostikovat řadu onemocnění přímo v ordinaci. Zvláštní zřetel se snažíme mít na kardiovaskulární nemoci a cukrovku, protože počet těchto onemocnění poslední dobou velmi narůstá,“ vysvětluje MUDr. Ivančák svoji strategii.

Pomyslnou třešničkou na dortu přístrojového vybavení je speciální laboratorní přístroj ID NOW, který zjišťuje přítomnost DNA/RNA původců vybraných infekčních onemocnění, například chřipka nebo angína. Tento přístroj je umístěn v ordinaci ve Frýdlantské ulici, která ho má k dispozici jako jediná terénní ordinace v České republice.

A jak vidí MUDr. Ivančák aktuální situaci? „Za stěžejní považuji dodržování základních hygienických návyků, zejména umývání rukou. A spousta lidí už polevila v tom, že se nestará o svoje roušky. Nemám to nijak podložené tzv. tvrdými daty, ale už jsme se s kolegy setkali s atypickými onemocněními horních cest dýchacích, které by mohli pramenit právě z toho, že lidé přestali pravidelně svoje roušky prát a starat se o ně.“

Ještě jedna věc ho ale trápí… „Mnoho lidí ze strachu z koronaviru odkládá vyšetření u lékaře, ať se jedná o akutní obtíže nebo preventivní prohlídky. Následky mohou být fatální. Jsou i jiné nemoci než je Covid19, třeba nádorová onemocnění, dekompenzovaný vysoký krevní tlak či cukrovka a podobně. Opožděna diagnostika a tím i léčba takových onemocnění může mít za následek vážné ohrožení zdraví nebo života pacienta.“

MUDr. Ivančák taky říká, že i v dnešním složitém období je zejména pro seniory důležité udržovat si přiměřenou tělesnou kondici, pitný režim, dopřát tělu vitamíny, optimální pobyt na sluníčku a aktivní pohyb.

Sám sice hodně pracuje, ale i on si najde čas na svoje koníčky. Moc se to neví, ale byl jako lékař v týmu úspěšného českého závodníka Martina Prokopa na letošním Rallye Dakar v Saudské Arábii. „Hned zkraje jsem zažil křest ohněm, když jsem pomáhal u těžké nehody jedné z našich posádek. Bylo docela náročné zvládnout několikahodinovou záchranu těžce zraněného pilota závodního vozu v poušti, ale nakonec vše dobře dopadlo. Praktické lékařství má zkrátka široký záběr.“

Již od května 2020 se budete s MUDr. Ivančákem a jeho týmem potkávat v nové ordinaci Domu s pečovatelskou službou na Bulovce.

Autor: Jan ČervenkaDostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.
 

Nová ordinace pro klienty Domu s pečovatelskou službou na Bulovce
Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 25.05.2020
Vytisknout