Nové lineární urychlovače k léčbě nádorů a úpravy veřejných prostranství v areálu nemocnice Na Bulovce

Nemocnice Na Bulovce má nové lineární urychlovače k léčbě nádorů. Zároveň jsou připravované či již realizované investiční akce typu revitalizace velkého veřejného prostranství na Bílé skále, které těsně přiléhá a významně rozšiřuje parkovou plochu nemocnice, jež je tak pro pacienty a návštěvníky krásně průchozí až k malebným vyhlídkám na Prahu z přírodní památky Bílá skála. To jsou nejzajímavější novinky, které by měly přispět k léčbě a také k celkovému zvyšování komfortu pacientů a návštěvníků nemocnice. 

Odborné prezentace přístrojů od vedoucí Radiofyzikálního oddělení P. Novákové se za MČ zúčastnil zastupitel Vít Céza a poradkyně starosty Andrea Daňková (12. června 2018)Slavnostní křest nových lineárních urychlovačů

V úterý 12. června 2018 proběhlo v nemocnici Na Bulovce slavnostní zahájení provozu nových lineárních urychlovačů, které budou využívány k vysoce účinnému ozařování zhoubných nádorů. Tato vysoká investice v řádu 160 milionů korun do těch nejlepších přístrojů by měla pomoci obrovskému množství onkologických pacientů. 

Slavnostního zahájení provozu se zúčastnila celá řada významných zástupců ministerstva zdravotnictví, hl. m. Prahy, kompletního onkologického centra, ředitelé nemocnic a dodavatelé. Pracovišti požehnal zástupce arcibiskupství Mons. Zdeněk Wasserbauer a vlastní provoz následně zahájila manželka prezidenta republiky Ivana Zemanová. 

Za městskou část se akce na pozvání zúčastnil zastupitel Vít Céza spolu s poradkyní starosty Andreou Daňkovou. Vít Céza k tomu sděluje: „Rakovina je metla lidstva a je nutné s ní zápasit, jak jen to jde. Proto nesmírně vítáme, že byly právě v nemocnici Na Bulovce, která je spádová pro občany Prahy 8, nainstalovány nejmodernější přístroje k vysoce účinnému ozařování zhoubných nádorů. Doufáme, že pomohou co největšímu množství pacientů.“

Technické parametry nových přístrojů:
2x Lineární urychlovač Versa HD (výrobce Elekta) - nejmodernější v České republice
1x Brachyterapeutický ozařovač Flexitron (výrobce Elekta)
1x CT Somatom Definition AS 20 open (výrobce Siemens)

Dodávka se skládá ze SW částí:
Plánovací systém Monaco
Verifikační sytém Mosaiq

Celková cena činila 159 707 900 Kč vč. DPH, z toho část byla hrazena z dotace MZČR (cca 60 %). S instalací lineárních urychlovačů souvisely i stavební úpravy, které prováděla firma Geosan a stály celkem 30 440 248 Kč vč. DPH.

Dříve zcela zarostlá lokalita na Bílé skále se přetváří do podoby rozvolněné a bezpečné krajiny (červen 2018)Nově revitalizovaná lokalita na Bílé skále pomůže i pacientům a návštěvníkům nemocnice
Další novinkou jsou revitalizace velkého veřejného prostranství na Bílé skále. Zcela neprostupná vegetace, plno náletových dřevin, různé tlející biomasy a obrovské množství nepořádku od osob bez přístřeší. Přesně takto vypadala ještě před necelými dvěma lety rozsáhlá lokalita u přírodní památky Bílá skála, přímo sousedící s areálem nemocnice Na Bulovce. To se teď díky velké revitalizaci pořádané městskou částí výrazně mění. 

Městská část Praha 8 začala s rozsáhlou kultivací oblasti z východu těsně přiléhající k areálu nemocnice Bulovka. Revitalizace měla od počátku za cíl primárně zvýšit bezpečnost v lokalitě. Letitý ovocný sad chtěla radnice projasnit a rehabilitovat. „Nechtěli jsme dopustit, aby tento kus přírody byl veřejnosti dále zcela nepřístupný a navíc nebezpečný. Proto jsme s kolegy z radnice připravili zásadní revitalizaci, kdy se z Bílé skály stane přístupný přírodní park, který bude moci být propojen s vlastním areálem nemocnice Bulovka. To pomůže pacientům a jejich návštěvníkům, ale i všem těm, kteří se chtějí procházet krásnou přírodou bez různých neprostupných bariér,” říká Vít Céza, zastupitel a předseda komise pro životní prostředí.

Bílá skála již tak dnes není ohrožována negativními vlivy z dříve nepropustné džungle a už brzy bude kompletně transformována do podoby jakéhosi přírodního parku, který zároveň umožní pacientům i široké veřejnosti krásnou procházku až do sadu či k samotným vyhlídkám v rámci přírodní památky Bílá skála. Komukoliv tak nabídne nádherné výhledy na vltavské břehy a Prahu jako takovou. 


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 25.06.2018
Vytisknout