Nové technické podmínky účinné od června 2017

Ministerstvo dopravy ČR vydalo aktualizované Technické podmínky TP 179 – Navrhování komunikací pro cyklisty. Schválení nových technických podmínek je převratným mezníkem pro rozvoj cyklistické infrastruktury v Česku. V minulosti totiž musely kompetentní orgány pracně a zdlouhavě vyjednávat každé cyklistické opatření individuálně, přičemž ale těmto opatřením scházela opora ve schválených dokumentech. Nyní mají projektanti, úředníci i dopravní policie k dispozici jasný vzor, který jim umožňuje navrhovat a posléze schvalovat funkční řešení.

Aktualizované TP 179 obsahují mimo jiné následující novinky. Cykloobousměrky je možné zřizovat již na komunikacích o šířce vozovky 3 m, pokud se zde intenzita dopravy pohybuje do 100 vozidel za hodinu. TP 179 nabízejí například také vzory pro zastávky MHD s průjezdem v HDP (vozovka) i PP (cyklostezka, chodník), zastávky typu „vídeň“ a „cyklovídeň“, sdružené přechody a přejezdy či ochranné cyklopruhy.

„Nové TP 179 vítám s velkým potěšením, neboť usnadňují budování kvalitní cyklistické infrastruktury. Cyklisté se tak v budoucnu mohou těšit na příjemnější jízdu bez zbytečných překážek,“
říká zástupce starosty Petr Vilgus.

Nové TP 179 jsou k nahlédnutí na tomto odkaze: http://www.pjpk.cz/…nisterstva-6Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 01.06.2017
Vytisknout