Obyvatelé Bohnic se brání výstavbě obchodního domu Kaufland

Stovky obyvatel Bohnic a Troje se v posledních dnech obrátily na Magistrát hlavního města Prahy s vyjádřením nesouhlasu se stavbou hypermarketu Kaufland v těsné blízkosti bytových domů v této pražské čtvrti.

Projekt OD Kaufland zcela ignoruje specifika dané lokality. Hypermarket by měl stát v sousedství Přírodního parku Draháň-Troja a naproti připravovanému hlavnímu vchodu do Botanické zahrady. Navíc je v těsné blízkosti pěti bytových domů s více než tisíci domácnostmi, přičemž nekrytý zásobovací dvůr a střešní klimatizační jednotky by svým hlukem výrazně znepříjemňovaly život mnoha obyvatelům.

Jako další problematický aspekt vnímají obyvatelé Bohnic nárůst dopravy. Projekt počítá s 1.200.000 průjezdy vozidel za rok skrze izolační zeleň v majetku města. Nárůst osobní i nákladní dopravy, zejména v ulici K Pazderkám, by podle nich znamenal i zvýšené bezpečnostní riziko pro chodce, zejména maminky s dětmi a seniory venčící pejsky.

Odpor obyvatel i radnice a okolních institucí

Proti záměru výstavby obchodního domu Kaufland se již dříve v dotazníkovém šetření iniciativy Proti-plotu vyjádřilo 96,7 % obyvatel a svůj jasný nesouhlas vyjádřili i zástupci vedení městské části. S výstavbou nesouhlasí ani ředitel Botanické zahrady Troja a Zoologická zahrada Praha.

„V krásném a zeleném sídlišti Bohnice se potýkáme s celou řadou rizikových developerských záměrů, nejnověji s chystanou výstavbou hypermarketu Kaufland,” uvedl zastupitel a předseda komise pro životní prostředí MČ Praha 8 Vít Céza. 

Konec nesmyslným developerským projektům

„Po dohodě s panem starostou Romanem Petrusem neprodleně zahájím proces přípravy jiného územně plánovacího podkladu, který má šanci začít chránit oblast bohnického sídliště výrazně dříve než samotný Metropolitní plán. Tím by měla být územní studie s regulačními prvky,“ uvedl Céza a doplnil: „Vedle toho mohu slíbit maximální boj proti uvažované výstavbě Kauflandu v Bohnicích.”

Obyvatelé Bohnic a iniciativa Proti-plotu nebrání svůj životní prostor poprvé. Loni například zabránili za podpory starosty Romana Petruse vykácení vzrostlého dubového lesa a stavbě rozhledny s klubem, restaurací a parkovištěm skrývající se pod názvem Ekocentrum. 

„Chápeme, že město se musí rozvíjet, ale musí to být v souladu s daným územím a s respektem k obyvatelům a jejich životnímu prostoru,“ říká za iniciativu Proti-plotu Kalla. 

Jak mohu pomoci?

Každý může pomoci nejméně dvěma způsoby. Prvním je podepsání petice proti výstavbě OD Kaufland. Petiční archy naleznete v obchodě HappyZOO v OC Krakov, v BIO Centrum vedle pošty Lodžská, v městských knihovnách v KD Krakov, Kobylisy, Ládví, a květinářství U Dvou květinek v OC Visla (konečná autobusu 200). Na místě si můžete petiční archy i vzít a nechat podepsat své kolegy, kamarády, zákazníky –nemusí mít trvalé bydliště v Praze 8 (s ohledem na návštěvníky Botanické zahrady z celé ČR).

Druhou možností je od 1. května 2018 přispět iniciativě Proti-plotu v kampani na serveru Hithit.com. Vše, co členové iniciativy dělají, dělají ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. Vznikají ale náklady, které zatím hradí ze svého – např. výpisy z katastru, tisk letáků, konzultace. I drobný finanční příspěvek pomůže tyto a podobné náklady hradit a umožní zapojit více odborníků. Jako poděkování za podporu obdržíte malé originální dárky.

Podrobnější informace jsou k dispozici na webu Proti-plotu.

 


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 18.04.2018
Vytisknout