Od pondělí se zpřísní pravidla pro volný pohyb či maloobchod. Plně se uzavřou základní i mateřské školy.

Vláda kvůli koronavirové pandemii prodloužila nouzový stav do 28. března. Od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob. V rámci opatření o uzavření okresů je Praha brána jako jeden okres.

Mezi městskými částmi budou moci lidé přejíždět, platí pro ně stejná pravidla jako v jednom okresu. V případě Prahy se tak lidé mohou pohybovat po celém městě. Na střídavou péči o dítě se bude vztahovat výjimka ze zákazu, vláda doporučuje při dané cestě mít s sebou rozhodnutí příslušného orgánu o střídavé péči. Účast na svatbě či prohlášení o registrovaném partnerství bude možné jen v rámci okresu, kde daní lidé bydlí.

Návštěvy příbuzných v okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Lidé si podle nařízení musejí vybrat jedno místo, na kterém budou od pondělí po následující tři týdny pobývat. To znamená, že pokud by se například vydali nejpozději v den účinnosti opatření na chatu, bude nutné následně celou dobu na tomto místě zůstat. Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy.

Pohyb mezi okresy a formuláře ke stažení
https://www.mvcr.cz/clanek/pohyb-mezi-okresy.aspx


Od 1. března se zavřou všechny školy, školky i dětské skupiny

Od 1. března budou v Česku uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny. Výjimku budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. Zájemce (rodič) musí napřed prostřednictvím svého zaměstnavatele požádat Magistrát hl. města Prahy, který následně určí místně příslušnou školku. V Praze 8 pro tyto účely bude fungovat MŠ Krynická.

Zpřísnění se týká i pohybu přes den ve volném čase. Povoleny budou jen nezbytné cesty, například na nákupy, a cesty do přírody a sportování, ale jen za podmínky společné přítomnosti pouze členů jedné domácnosti a na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště. Provozovatelům dětských hřišť vláda důrazně doporučuje tato hřiště pro veřejnost uzavřít.


Obchody a služby

Vláda zredukovala počet výjimek ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně. Otevřené budou i od pondělí potraviny, lékárny, drogerie, optiky, trafiky, prodejny krmiv a zahrádkářských potřeb, obchody s domácími potřebami nebo květinářství. Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy odtahy a taxi služby nebo servisy telefonů a počítačů.

Do 21. března budou zavřená papírnictví, prodejny s dětským textilem a obuví, obchody se zbraněmi a střelivem. U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okna.


Ministerstvo zdravotnictví nařídilo nošení roušek i v práci, zajistí je zaměstnavatel

Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Výjimku budou mít jen lidé, kteří jsou v místnosti sami nebo pracují z domova. Ochranné prostředky musí zaměstnancům podle mimořádného opatření ministerstva zajistit zaměstnavatel, dostatek na každou směnu.

V místech, kde je už od pondělí povinný respirátor, tedy v prodejnách, provozovnách, ve zdravotnických a sociálních zařízeních a veřejné dopravě, musí zaměstnavatel zajistit respirátor nebo ochranu nosu a úst s obdobnou účinností. V ostatních vnitřních prostorách bude stačit chirurgická rouška.


Dokumenty ke stažení

Kompletní výsledky jednání vlády
https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-26-unora-2021-186956/

Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.Zveřejněno: 27.02.2021
Vytisknout