PKF – Prague Philharmonia bude sídlit na Ládví

PKF logo
PKF – Prague Philharmonia bude od 1. srpna 2018 sídlit v Kulturním domě Ládví, v Praze 8. Na tiskové konferenci k jubilejní 25. koncertní sezóně byly představeny novinky a program na sezónu 2018/2019.

Postupná proměna Kulturního domu Ládví, která probíhá již třetím rokem, se blíží ke svému závěru. Snahou radnice MČ Praha 8 je opět pozvednout hodnotu tohoto místa na kulturní úroveň. KD Ládví se změní jako celek.

Zrekonstruovaný KD Ládví přivítá od 1. srpna 2018 nového dlouhodobého nájemce - jednoho z nejúctyhodnějších orchestrů České republiky, PKF – Prague Philharmonia. „Zájem hudebního tělesa s tak obrovským renomé zde působit je poctou tomuto místu, které v letech minulých sloužilo spíše jako kongresový sál než místo pro kulturu. V rámci konceptu spolupráce městské části Praha 8 s orchestrem světového významu vznikají i zcela unikátní projekty,“ říká místostarosta Matěj Fichtner, který spolupráci s PKF domlouval přes 1,5 roku.

Již tento rok vznikla ve spolupráci MČ Praha 8 a PKF – Prague Philharmonia řada zajímavých edukačních programů. Školy na Praze 8 mohou benefitovat ze série koncertů pro školy, určených hlavně mateřským školkám a prvnímu stupni škol základních. Jen v letošním školním roce navštívilo koncerty pro školy v KD Ládví na 1 300 dětí a na dalších 600 se kouzelní skřítci Šíma a Lupi těší v květnu.

Společně vznikl také unikátní edukační program pro děti 10+, jehož koncept se dostal dokonce do hlavního zpravodajství České televize. Děti v něm nejen hlubším a detailnějším způsobem pronikají do světa vzniku skladeb, života hudebních skladatelů a vývoje uměleckých směrů, ale dostávají se do kontaktu s hráči a nástroji doslova „na dotek“. Vidí, jak orchestr pracuje, jak se rodí programy orchestrálních koncertů PKF – Prague Philharmonia v Rudolfinu a v neposlední řadě se osobně setkávají s významnými uměleckými osobnostmi – sólisty a dirigenty.

„Po mnohaletém úsilí orchestr nachází stabilní zkouškové i administrativní zázemí pro svou činnost. Spolupráce s Prahou 8 bude oficiálně zahájena open air koncertem se speciálním doprovodným programem ještě na přelomu léta a podzimu 2018 v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice,“ říká ředitel PKF Radim Otépka.

„Postupně se rodí další projekty, jež mají za cíl dát KD Ládví punc zajímavého, kreativního kulturního centra, které bude obohacovat život obyvatel městské části napříč věkovými skupinami. Již teď je ale jasné, že se Praze 8 podařilo na svou stranu získat mimořádně kvalitní a ve světě vysoce respektované hudební těleso,“ dodává radní pro kulturu Jana Solomonová.

PKF se také zapojí do oslav stého výročí vzniku Československa, a to sérií pěti koncertů, které budou odkazovat na významné osmičkové roky (1918, 1938, 1968, 1988 a 2018). Více na str. 28–30 dubnového čísla časopisu Osmička (PDF, 11,6 MB), a na webu PKF.

Zveřejněno: 12.04.2018 – Marcela Voženílková