Pandy v podchodu metra Ládví

Josefína Jonášová při realizaci Pandemie v podchodu metra LádvíRadnice Prahy 8 převzala do péče nevzhledný podchod do metra v Ládví a kultivuje jej. Na podobné oživení čeká na jejím území celá řada dalších míst veřejného prostoru.

Zcela pochopitelná byla nelibost občanů se stavem špinavého podchodu u stanice metra Ládví. Situaci se městská část rozhodla napravit a po ne zcela jednoduchých jednáních přišla s návrhem, které by mělo ošklivý podchod výrazně oživit. 
 
Vedl jsem dlouhá jednání a nakonec se nám podařilo docílit toho, že nám Technická správa komunikací (TSK) prostor podchodu přenechala ke správě. Občané by měli záhy pocítit pozitivní změny,“ říká k tomu starosta Městské části Praha 8 Roman Petrus a dodává: „První kroky jsme již učinili, oslovili jsme místní úspěšnou mladou umělkyni Josefínu Jonášovou, a z jejích návrhů jsme vybrali dílo s názvem Pandemie. Malba se v současnosti postupně realizuje a již jsme také zaznamenali první pozitivní ohlasy, což nás samozřejmě moc těší.

Vytvoření díla je financováno z rozpočtu starosty Petruse určeného na komunikaci. Celkové náklady nepřesáhnou 30 tisíc Kč. Cena zahrnuje autorský návrh, nákup materiálu a přímou realizaci, kterou realizuje sama autorka. 

Samotné dílo by pak mělo být definitivně hotovo do akce Zažít město jinak, která se koná v Kobylisích 19. září 2015. Na této akci bude radnice Prahy 8 prezentovat nejlepší vyhodnocené návrhy zaslané do architektonické soutěže na oživení veřejného prostoru kolem metra v Ládví, kterou pořádá společně s Fakultou architektury ČVUT.

Obraz Pandemie v podchodu metra LádvíV dohledné době tak budou následovat další kroky ke zlepšení estetické úrovně podchodu v Ládví jako frekventované spojnice při vstupu a výstupu z Metra. Radnice bere tento projekt jako ukázkový objekt pro kultivaci nevzhledných  veřejných prostor a podle slov starosty Petruse by radnice ráda na svém území takových nevzhledných míst oživila v budoucnu více. 

Budeme rádi, když nám budou občané přinášet tipy na podobná nekulturní místa, která by si podobné oživení rovněž zasloužila. Doufám, že tyto malé projekty oživí veřejná místa a prostor v celé naši městské části, aby naši spoluobčané se tady cítili co nejlépe. Chceme také i těmito drobnými akcemi našim spoluobčanům zpříjemnit život,“ dodává starosta Petrus.

Josefína Jonášová je jednou z nejpozoruhodnějších českých výtvarnic mladé generace. Narodila v roce 1986 v Praze, část dětství prožila v Třeboni. Středoškolská léta prožila na legendární Hollarce, poté vystudovala sochařství na AVU v ateliéru Jaroslava Róny, stáže absolvovala na pražské VŠUP v ateliéru Evy Eisler a na prestižní francouzské École supérieure d’art d’Aix-en-Provence. Vystavovala v řadě prestižních galerií u nás (DOX, Trafačka, POdkova Olomouc, Městská galerie Třeboň, Oblastní galerie Liberec a další) i v zahraničí (The Red Gallery London,  Galerie Alain de Bras v Nantes), její instalace najdeme ve Vodňanech i turecké Mugle. Je také aktivní hudebnicí, zakladatelkou a členkou kapely Vobezdud.

Realizace obrazu “Pandemie” v podchodu v Ládví právě probíhá:

Obraz Pandemie v podchodu metra Ládví Obraz Pandemie v podchodu metra Ládví Obraz Pandemie v podchodu metra Ládví Obraz Pandemie v podchodu metra Ládví Obraz Pandemie v podchodu metra Ládví Obraz Pandemie v podchodu metra Ládví


 
Zveřejněno: 03.09.2015 – Anna Patočková   |   Aktualizováno: 09.09.2015
Vytisknout