Parkování, DROP In a podzemní nemocnice – Osmička posiluje spolupráci s Bulovkou

Místostarostka Vladimíra Ludková s Janem Kvačkem, ředitelem Nemocnice Na Bulovce, při prohlídce areálu nemocnice 8. března 2019Místostarostka Vladimíra Ludková, do jejíž gesce spadá také zdravotnictví, přijala pozvání od ředitele Nemocnice Na Bulovce, pana Jana Kvačka, k neformálnímu setkání. Diskutovali o stavu a plánech nemocnice. Součástí byla také prohlídka jedinečné podzemní nemocnice.

Setkání se uskutečnilo v pátek 8. března 2019. „Bulovka má ohromný potenciál, bohužel však trpí velkou spádovostí v oblasti, kde došlo k uzavření či omezení provozu v mnoha dalších zdravotnických zařízeních. Supluje záchytku a je majetko-právně rozdělena mezi magistrát a stát. Věřím však, že nový pan ředitel pomůže nemocnici změnit špatnou image, kterou v minulosti získala. Je to vidět i na prvních krocích, mezi něž patří i otevření jedinečného Centra porodní asistence, komentuje setkání místostarostka Ludková.

„Máme celou řadu plánů a vizí, jak nemocnici vrátit renomé jednoho z nejlepších zdravotnických zařízení. Máme nové programy na nábor sester i dalšího zdravotnického personálu, máme připravenu koncepci rozvoje areálu, vznik nemocniční školky i řešení parkování, které trápí nejen nás jako zaměstnance, ale především pacienty, vyjmenovává některé body z připravené strategie ředitel Kvaček. V areálu by mělo podle plánů současného vedení vzniknout zcela nové parkoviště pro zaměstnance. Uvolnila by se tak parkovací místa přímo před jednotlivými pavilony pacientům. Ideálním řešením by samozřejmě byla výstavba parkovacího domu. Nicméně je to investice v řádu milionů korun, o které vedeme jednání s magistrátem, dodává Kvaček.

Místostarostka Ludková společně s ředitelem Kvačkem diskutovali také o dopadech centra metadonové substituce v ulici Bulovka na jeho okolí. „Společnými silami se nám jistě podaří přesvědčit magistrát, aby nemocnici a tím i Praze 8 a jejím obyvatelům ulehčil. Ke zvažovaným možnostem patří mobilní ambulance, na jejímž provozu by se podíleli všechny městské části, případně další zařízení mimo Prahu 8, které by převzalo část kapacity přibližuje plány místostarostka Ludková.

Součástí setkání byla také prohlídka podzemní nemocnice, která má obdobu pouze v Thomayerově nemocnice. Vybudována byla v letech 1952–1962 a její existence byla až do roku 1990 přísně tajná. Má tři patra, je plně vybavena a připravena k použití.

Podzemní nemocnice obsahuje lůžkovou a infekční část, disponuje operačním sálem, dětským oddělením, kuchyňkou, sprchami, sklady atd. V případě ohrožení ji lze hermeticky uzavřít až na 72 hodin. Její kapacita je zhruba 60 lůžek, nicméně pojme až tisíc lidí. Podzemní nemocnice naštěstí nebyla nikdy využita, nicméně je plně připravena k provozu.

Aktuálně zde probíhají exkurze pro studenty středních zdravotnických škol.

Zveřejněno: 15.03.2019