Petr Vilgus: Vyzývám ministra Babiše, aby zarazil prodej Invalidovny

Před pár dny zveřejnila organizační jednotka Ministerstva financí ČR – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových – plán na prodej barokní Invalidovny v Praze 8 – Karlíně. Zástupce starosty Petr Vilgus s tímto postupem nesouhlasí a odeslal ministru Andreji Babišovi dopis se zásadním požadavkem.

„Obrátil jsem se na ministra Babiše s výzvou, aby zastavil prodej Invalidovny. Invalidovnu by stát neměl ztratit, neměl by jí střelit za maximální cenu anonymnímu investorovi," prohlásil Petr Vilgus (Strana zelených), zástupce starosty městské části Prahy 8 pro strategický rozvoj obce a památkovou péči.

Místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus k tomu říká: „Stát se má k majetku chovat jako řádný hospodář. V případě běžného provozního majetku je samozřejmé, že si ponechá potřebné budovy a ty nepotřebné nabídne dalším složkám státu a případně i v otevřené soutěži soukromým investorům. Tento postup však nemůže být uplatněn u rodinného stříbra, kterým Invalidovna bezesporu je. Je to stejné jako v každé rodině – starší majetek využíváme, dokud to má ekonomický smysl. Pokud jej nepotřebujeme, tak jej vyhodíme, darujeme nebo prodáme. Ovšem stříbrný prsten, který po generace předává matka dceři vždy v předvečer svatby jednoduše neprodáme, protože k němu máme vztah vysoko převyšující jeho tržní hodnotu."

Invalidovna byla postavena Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem v letech 1731–1737 jako ubytovna válečných invalidů. Základní kámen byl položen za účasti císaře Karla VI. 15. srpna 1732. Stavba byla realizována z prostředků nadace hraběte Petra Strozziho. Jako domov pro invalidy sloužila až do 20. století. Deset let svého života zde strávil jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Josef Sudek, který se zde po ztrátě ruky v 1. světové válce naučil v rámci rekvalifikace fotografovat. Do roku 2014 zde byl umístěn vojenský archiv, po jeho odstěhování nemá Invalidovna stálé využití. V minulosti byl plán na využití budovy jako vysokoškolského kampusu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ta však po letech čekání vyřešila své potřeby koupí jiné stavby.

„Cílem je zachování Invalidovny v majetku státu a její využití pro účely výstavní (muzeum rakousko-uherské minulosti, vojenské muzeum, galerie se vztahem k období rakousko-uherské monarchie) nebo vzdělávací (vysokoškolský kampus). Obdobnou výzvu jako ministru Babišovi jsem zaslal také panu ministru kultury Danielu Hermanovi, ministryni školství Kateřině Valachové a radnímu hl. m. Prahy pro památkovou péči Janu Wolfovi," konstatuje zástupce starosty Prahy 8 Petr Vilgus.

Tisková zpráva Petra Vilguse, zástupce starosty městské části Praha 8 ze dne 29.06.2016