Podvody na online bazarech

Vážení občané,

v poslední době raketově roste počet podvodů na internetu, a to i u nás v Praze 8. Nejčastěji se s podvody můžeme setkat na online bazarech a tržištích, jako jsou Sbazar, Bazoš, Vinted nebo Facebook Marketplace. Podvodníci se zde vydávají za zájemce o naše inzerované zboží a kontaktují nás s tím, že by rádi provedli platbu prostřednictvím platebních bran známých dopravců (například Zásilkovna, GSL nebo DPD). Obvykle Vás mohou  kontaktovat přes WhatsApp nebo Messenger s tím, že koupí nabízené zboží. Po krátké výměně zpráv se Vás snaží přesvědčit, že peníze uložili u kurýrní služby, která si pro zboží přijede. Stačí prý kliknout na odkaz, vyplnit údaje atd. Pokud na těchto stránkách zadáme údaje o své kartě nebo k bankovnímu účtu, pustíte útočníky ke všem svým financím, které na účtu máte. Někdy jsou podvodníci ještě drzejší a pošlou i odkaz, který od prodávajícího vyláká také přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a hned Vám zablokují přístup, zde mohou být škody skutečně katastrofické. Jsou případy, kdy na Vašem účtu na pár kliků získají půjčku v řadech stovek tisíc korun. Lidé, kteří se s tímto podvodem setkali, se shodují na několika podezřelých znacích. Falešní kupující většinou projevují zájem o dražší kousky, příliš se nezajímají o stav ani kvalitu zboží a velmi spěchají na platbu. Vyšetřování, účinnou obranu i šanci na návrat peněz bohužel často komplikuje fakt, že jde o organizovanou činnost ze zahraničí. Drtivá většina finančních prostředků pocházející z kybernetické majetkové trestné činnosti je přeposílaná do zahraničních peněžních institucí nebo okamžitě převedena na některou z kryptoměn.

Je-li to možné, projděte si nejdříve recenze kupujícího nebo prodávajícího. U e-shopů jsou dobrým pomocníkem ověřená hodnocení na webech jako Heureka, u nepodnikatelů třeba na Aukro.cz.

Nenechte se od cizích lidí dotlačit do způsobů placení, které neznáte. Při prodeji preferujte osobní předání, případně dobírku nebo bankovní převod.

Nikdy nikomu nedávejte jakékoliv informace o své platební kartě a jejich bezpečnostních prvcích. Když od vás někdo chce nakoupit, stačí, aby znal jen číslo vašeho účtu a částku, kterou vám má poslat.

Pro internetové platby neznámým prodejcům (nikdy ne kupujícím) když tak používejte kartu, na které nemáte příliš peněz navíc. Ideální je jednorázová virtuální karta, jejíž čísla využijete jen pro jedinou platbu (pro další se vygenerují jiná).

Pokud vám přijde nějaký odkaz s výzvou k platbě nebo zadání citlivých údajů, zbystřete. Obvykle se jedná o falešné stránky, které se velmi často tváří jako oficiální. Podvodníci zneužívají názvy i loga společností. Prozradit může špatná čeština, nelogičnosti a především odlišná doména (adresa nahoře). Například u Zásilkovny podvodníci používají domény https://zasilkovna-cz, https://zasilkowna.com, https://zasilkovna.su, http://zasilkovnapobocky.cz, https://zasilkovna-cz.seznam-spay.com/cash86221xxx, https://3deal.site/zasilkovna/info. U Sbazaru si vymýšlejí rovnou fiktivní služby, jako třeba Sbazar kurýr nebo Sbazar Pay. Snadno si přitom můžete ověřit, jakou oficiální doménu daná společnost skutečně používá, a zda takové služby nabízí.

Už jste takový formulář vyplnili? Rychle kontaktujte svou banku a zablokujte platební kartu. Nenechte se uklidnit tím, že vám zatím žádné peníze z účtu nezmizely, přestože jste údaje zadali už před nějakou dobou.

O podvodu informujte i policii. Prověřování a vyšetřování takové trestné činnosti je sice zdlouhavé, a ne vždy musí vést k dopadení pachatele, přesto může pomoci třeba zabránit dalším podvodům. Zvýšit šanci na dopadení můžete i tím, že čin ohlásíte ihned.


Jiří Vítek, místostarosta pro bezpečnost MČ Praha 8, čerpáno od Policie ČR a Peníze.cz


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Podvody na online bazarech


Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 13.12.2022
Vytisknout