Potopa roku 1890

Přesně před 130 lety během velké zářijové povodně, při které byl mimo jiné i proražen Karlův most, došlo u Invalidovny k velké tragédii: Při záchranných pracích zde zahynulo 20 vojáků z nedalekých Ferdinandových (dnes Karlínských) kasáren. „Pravidelně si připomínáme a považujeme obětí vojáků – zákopníků, kteří přispěchali pomoct Karlínu a Libni a položili zde své životy. Čest jejich památce,“ uvedl radní Michal Švarc a připojil pozvánku na výstavu „Potopa 1890“ v budově radnice Prahy 8 (tzv. Bílém domě) od 10. září 2020 a na 11. říjen 2020, kdy proběhne komentovaná vycházka "Po stopách karlínských a libeňských potop".

Okolo čtvrté hodiny ranní se 3. září 1890 nad Prahou rozlehly poplašné výstřely z děla a oznámily, že nastává povodeň. Byly smutným prologem pro jednu z historicky největších záplav ve městě, při níž rozbouřená Vltava znovu po sto letech pobořila pražskou chloubu – Karlův most. Záplavy v povodí Vltavy a dolního Labe postihly tehdy rozsáhlé území Čech, znamenaly velké škody na majetku a ztráty několika desítek lidských životů.

Roku 1890 pršelo silně celé jaro a léto nebylo výjimkou. „Hospodáři léta tak mokrého nepamatují,“ psalo se v knize Povodeň v Čechách roku 1890. „Nebesa chrlila napořád spousty vod, silnice a železnice tu a tam stávaly se nesjízdnými, mnohé hráze železniční protrhány a jízda zastavena.“ Do rozmáčené půdy pak začalo znovu silně pršet 1. září a déšť trval čtyři dny. Prudkými lijáky se rozvodnila horní Vltava a její přítoky Malše, Otava, na Plzeňsku Úhlava, Radbuza a Úslava a další.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Památník Invalidovna
 

Mohlo by vás také zajímat
Zveřejněno: 03.09.2020
Vytisknout