Pozor na podomní prodejce zabezpečovací techniky!

Na komisi pro bezpečnost se v týdnu před prázdninami obrátil syn pána vyššího věku s tím, že na ďáblickém sídlišti, konkrétně v ulici Famfulíkova, řádila parta podomních prodejců, která zvonila na byty a nabízela zejména seniorům speciální vložky do zámku bytových dveří. Potenciální zákazníky muži strašili falešnými informacemi o vykradených sousedních domech a bytech.

Podobnou zkušenost možná zaznamenali i další z občanů žijících na osmém pražském obvodu.

Celý případ vykazuje jednání tzv. šmejdů. Solidní obchodní společnosti zabývající se zabezpečovací technikou totiž používají zcela odlišný způsob prodeje. Podomní prodej je navíc od minulého roku na území hlavního města Prahy zakázán vyhláškou a jakékoliv jeho porušení podléhá finanční sankci. Oznámení o porušení vyhlášky přijímá státní i městská policie na známých telefonních číslech 158 nebo 156.

Zvláště v tomto případě je třeba připomenout pravidla bezpečného chování, kterými chráníme jak svou osobu, tak i vlastní majetek. Bylo by asi nemilé, kdyby klíče od vyměněné bezpečnostní vložky vlastnil navíc nějaký „šmejd“.

Zdeněk Nagovský
předseda komise pro bezpečnost