Praha 8 má plán Alzheimer P8, pozornost zaměřuje i na nejmenší

Místostarostka Vladimíra Ludková, primářka Gerontologického centra Iva Holmerová a autorka knihy Kouzelný magnetofon Joyce Simard s dětmi z MŠ ŠtěpničnáV rámci plánu Alzheimer Praha 8, který osmá městská část odstartovala v červnu letošního roku, se pozornost zaměřuje i na nejmenší děti. Právě pro ně městská část zakoupila knihu Kouzelný magnetofon autorky Joyce Simard, s kterou se v červnu sešly děti z MŠ Štěpničná. Setkání s dětmi nad knihou plánuje radnice i na září.

„Jsou témata, o nichž s dětmi nechceme hovořit. Většinou si myslíme, že jsou malé, že téma nemohou pochopit, případně je pro ně zbytečně zatěžující. Či jednoduše proto, že sami nevíme, jak na to. Přesto bychom měli už nejmenším dětem citlivě a vhodnou formou ukazovat život ve všech jeho podobách. Nebojme se toho, děti to pochopí. Pro ně je naopak mnohem horší, když jsou nepřipravené a odsouzené k nevědomosti,“ říká zástupkyně starosty Vladimíra Ludková a dodává: „Když babička zapomene naše jméno, neznamená to, že nás má méně ráda. To by děti, a možná nejen ony, měly vědět.“

Alzheimerova choroba, která se stává realitou stále většího počtu rodin a je odborníky označovaná za současnou civilizační pohromu, může být ilustrativním příkladem toho, jak je potřebné věci nazývat správným jménem a otevřeně o nich s dětmi hovořit. „Malé děti jsou velmi vnímavé k okolí a jejich oči zachytí každou neobvyklou věc. Právě tato dětská citlivost může třeba zachránit bloudícímu seniorovi život. To je další důvod, proč jsme do Plánu Alzheimer Praha 8 zařadili osvětu i těch nejmenších,“ přibližuje místostarostka vzdělávací část projektu.

Nejjednodušší a vyzkoušená forma, kterou lze dětem vysvětlit danou problematiku, zůstává kniha. Tu zvolila i osmá městská část, když zakoupila knihu Kouzelný magnetofon autorky Joyce Simard, kterou z anglického originálu přeložila Česká alzheimerovská společnost a je k dostání v Gerontologickém centru. Kniha vypráví za pomoci ilustrací příběh o životě a o jedné babičce Joyce, která hůř slyší, vidí a někdy také zapomíná. A je jen na dětech, jak takové babičce nebo dědečkovi pomohou překonat jejich obtíže.

Knihu v červnu představila dětem a pedagogům z MŠ Štěpničná sama autorka, za účasti primářky Gerontologického centra Ivy Holmerové a zástupkyně starosty Vladimíry Ludkové. Děti si ji spolu s autorkou prolistovaly, viděly, jaké pomůcky mohou senioři při potížích s pohybem používat, a slíbily, že budou nové vědomosti šířit dál. „Setkání bychom velmi rádi opakovali pro pedagogy a žáčky i v září,“ dodává Vladimíra Ludková k budoucnosti projektu Plán Alzheimer Praha 8 a uzavírá: „Velmi děkuji i pedagogům, kteří chtějí do své výuky zařadit i toto téma“.
Zveřejněno: 18.08.2014