Praha 8 otevřela výstavu Vladimíra Boudníka

První část Boudníkových prací z kolekce Galerie Ztichlá klika mohou občané Prahy 8 obdivovat v Centru historie a kultury „Libeňský svět“. Vladimír Boudník byl známý jako vizionář moderní grafiky, ale i jako velmi dobrý kamarád spisovatele Bohumila Hrabala, se kterým se vzájemně umělecky inspirovali a doplňovali.

Vladimír Boudník je považován za jednoho z nejoriginálnějších umělců českého poválečného moderního období. Byl nejen vizionářem moderní grafiky, ale i zakladatelem směru Explosionalismus.
 
"My jsme se potkali s bratry Placáky, kteří jsou majiteli díla pana Boudníka a společnou vůlí se podařilo dotáhnout celou věc až do výstavy. A jsem za to velmi rád, protože pan Boudník je s Libní velmi spjat společně s Bohumilem Hrabalem," uvádí starosta MČ Praha 8, Ondřej Gros (ODS).
 
Významným milníkem v životě Vladimíra Boudníka bylo i setkání se spisovatelem Bohumilem Hrabalem. Oba se stali dobrými kamarády a následně se vzájemně umělecky inspirovali a ovlivňovali.
 
"Pomáhali si. A ta Libeň pro ně byla obrovskou inspirací. Ty návštěvy místních restaurací. Libeň byla skvělá v tom, že zde byla v 50. letech vytěsněna inteligence z centra a přitom byla dělnická. Takže u stolu leckdy společně seděli řemeslníci, dělníci z továren a mezi nimi filosofové, výtvarníci, hudebníci či spisovatelé," přibližuje radní MČ Praha 8, Michal Švarc (Patrioti).
 
Mezi nejvýznamnější tvůrčí období Vladimíra Boudníka je považován přelom 50. a 60. let 20. století.
 
"Vlastně začal být uznáván tehdejší společností, byť ne dostatečně, samozřejmě. Jeho grafiky se začaly objevovat i v knihách. Začal pořádat spontánní výstavy, nejen po fabrikách a klubech, ale začal využívat i výstavní prostory, které byly k vystavování určeny," doplnil radní MČ Praha 8, Michal Švarc.

První část nejrozsáhlejší kolekce bude v Centru historie a kultury přístupná veřejnosti do konce března příštího roku. Následně bude navazovat expozice, která bude prezentovat další etapu Boudníkovy tvorby.

Otevírací hodiny Libeňského světa pro veřejnost jsou středy 13.00 – 18.00 hodin.
Mimo tyto dny jsou možné komentované prohlídky na vyžádání (katerina.ondrusova@praha8.cz, skupina min. 5 osob).Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.


Praha 8 otevřela výstavu Vladimíra Boudníka
Mohlo by vás také zajímatZveřejněno: 12.09.2022
Vytisknout