Praha 8 pomáhá odsouzeným s návratem do života

MČ Praha 8 spustila program s cílem pomoci odsouzeným s návratem do pracovního i společenského života. Od srpna pomáhají čtyři muži z Vazební věznice Praha – Pankrác s úklidem veřejných prostranství na území osmé městské části.

„Každý z nás udělal v životě chybu a každý si zaslouží druhou šanci. Věřím, že nastolení pracovní morálky a možnost přivýdělku je nejlepší motivací a restartem, který pomůže čtyřem lidem v lepší budoucnost,“ říká ke čtyřem netradičním pracovníkům místostarosta Prahy 8 Matěj Fichtner a pokračuje: „Cílem je socializace a návyk na pracovní režim. Všichni čtyři muži jsou cca v půlce svého trestu. Tento projekt by jim mohl pomoci přivydělat si a na příklad splatit své dluhy, ale také urychlit jejich propuštění.“

Odsouzení pomáhají s úklidem a údržbou veřejné zeleně, odstraňováním nelegálních výlepů a reklam a dalších obdobných prací pod dozorem zaměstnance ÚMČ Praha 8. „Pánové vykonávají činnost paralelně s naší úklidovou četou od začátku srpna 2018. Pomáhají nám udržovat naši městskou část krásnou a čistou,“ dodává místostarosta Fichtner. Pracovní doba, pracovní podmínky a podmínky pro uložení přesčasové práce jsou u odsouzených stejné jako u ostatních zaměstnanců v souladu se zákoníkem práce.

Pracovníci mají, samozřejmě, zakázanou konzumaci alkoholu a jakýchkoli návykových látek, používání telefonů a mobilů i kontakt s osobami, které nemají přímý vztah k jejich práci. „Tato pravidla budeme striktně dodržovat. Probíhat budou také kontroly, a to nejen odsouzených, ale i našich pracovníků, zda domluvená pravidla dodržují,“ ujišťuje Fichtner. Po skončení pracovního dne budou čtyři pomocníci opět odvezeni do věznice Pankrác.

Projekt je výhodný nejen pro odsouzené, ale také pro MČ Praha 8. „Nejen, že jsme získali čtyři pracovní síly, ale spolupráce se vyplatí i finančně. Odsouzeným se platí 5,5 tisíc korun měsíčně plus pojištění,“ uvádí Fichtner.

K 11. červnu 2018 bylo v Česku 18 418 odsouzených mužů. V dubnu 2018 dle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána pracovalo za plat cca 30 % trestanců (mužů i žen).

Zveřejněno: 24.07.2018 – Marcela Konrádová