Praha 8 rozdělí půl milionu na mikrogranty

Půl milionu korun bude rozděleno na projekty, jejichž cílem je zvelebení veřejného prostranství na Praze 8. O mikrogranty mohly požádat neziskové organizace Prahy 8. Ze 13 žadatelů bylo úspěšných 9 z nich. Ti obdrží na své projekty téměř 400 000 Kč. Zbylé finanční prostředky budou využity na vyhlášení nového dotačního programu pro zvelebení vnitrobloků domů.

Je to poprvé v historii, kdy MČ Praha 8 poskytuje mikrogranty a máme velký zájem je nabídnout i v příštích letech, “ říká radní pro grantovou politiku Dana Blahunková (SZ), která vznik těchto grantů iniciovala a byla členkou grantové komise, jež vybírala projekty k realizaci. Rada MČ na svém zasedání 13. července 2016 schválila dle doporučení této komise dotaci všem žadatelům, kteří splnili náležitosti pro poskytnutí mikrograntu, a to v plné výši jejich žádosti.

Celkem se přihlásilo 13 žadatelů s projekty, které se často týkaly životního prostředí. „Rozmanitost projektů byla opravdu velká. Lidé na Praze 8 mají zájem o zkrášlování prostředí, ve kterém žijí a jsem ráda, že jim v této snaze můžeme vyjít vstříc,“ uvádí radní pro životní prostředí Anna Kroutil (ANO), členka grantové komise.

Dva žadatelé nesplnili formální podmínky grantového řízení, dva měli bohužel projekt vypracován pro území, které není volně přístupné, což bylo jednou z podmínek získání mikrograntu. Těmto žadatelům nemohla grantová komise vyhovět.

Mezi projekty jsou například vylepšení bikrosové dráhy, nákup šachového stolu pro veřejnost, zajištění veřejných úklidů, nových záhonů a další. Kompletní přehled všech úspěšných projektů, naleznete v tabulce níže.

Mně osobně nejvíce zaujal projekt Včely pro Prahu 8. Na jiných městských částech umisťují včelstva například na střechy domů a do budoucna tento projekt budu i nadále podporovat,“ doplňuje radní pro životní prostřední Anna Kroutil (ANO).

Mikrogranty 2016 – úspěšné projekty

Organizace Projekt Částka
1. Tělovýchovná jednota Slovan Bohnice - Praha 8, o. s. Zvelebení bikrosové dráhy 50 000
2. Bohnice žijí, z. s. První zastavení naučné stezky Bohnice 50 000
3. KOMUNITA ROHAN, z. s. Zajištění úklidu Rohanský ostrov 50 000
4. Gymnázium Praha 8,
U Libeňského zámku 1
Včely pro Prahu 8 48 895
5. Beachklub Ládví, z. s. Nákup šachového stolku pro veřejnost 31 000
6. Spojené hlavy, z. s. Revitalizace fasády objektu
Za Poříčskou branou 7
7. Vědomý dotek, z. s. Čimický háj na dotek 42 980
8. Monika Michálková, zakládající člen spolku Záhony pro školky Záhony pro mateřské školy 50 000
9. Společenství vlastníků jednotek Taussigova 1165–1171 Zvelebení zeleně, vyčištění a konzervace chodníku u objektu Taussigova 1165–1171 50 000
  Celkem       391795

Výzva pro podávání mikrograntů z rozpočtu MČ Praha 8 na zvelebování vzhledu veřejného prostoru v MČ Praha 8 byla vyhlášena již 20. dubna 2016. Dne 29. června 2016 se sešla výběrová komise k vyhodnocení podaných 13 žádostí o mikrogranty.

Celková částka na mikrogranty na rok 2016 z rozpočtu MČ Praha 8 byla 500 000 Kč. Protože výše rozdělené částky je pouze 391 795 Kč rozhodla se výběrová komise zbylé peníze využít na dotační program pro zvelebení vnitrobloků domů.

Vzhledem k nepřiděleným cca 108 000 Kč z původního mikrograntového programu vypisujeme nové grantové řízení, tentokrát na zvelebení vnitrobloků na území městské části,“ doplňuje radní pro grantovou politiku Dana Blahunková (SZ). Jeden žadatel se může ucházet o maximálně 30 % výše uvedené částky. O tento mikrogrant budou moci žádat všechny neziskové právnické osoby, jejichž zřizovatelem není MČ Praha 8.  Podmínky budou zveřejněny na webových stránkách Prahy 8.

Na jaké účely půjdou dotace na úpravu vnitrobloků? Především se jedná o zajištění trvalého úklidu vnitrobloků, dále na vysazování zeleně a následnou péči, úpravu záhonků, skalek a truhlíků anebo oživení společných prostor drobnými herními prvky nebo zahradním mobiliářem (lavičky apod.).
Zveřejněno: 13.07.2016