Praha 8 se umístila na prvním místě výzkumu Město pro byznys

CMěsto pro byznys 2016/2017elorepublikový srovnávací výzkum Město pro byznys, který již devátý rok hodnotí podmínky pro podnikání v regionech České republiky vyhlásil dne 14. března 2017 výsledky z hl. města Prahy za rok 2016. Praha 8 se v minulém ročníku z 22 hodnocených městských částí umístila na třetím místě, letos získala místo první. Utvrdila tím trend zvyšování transparentnosti a otevřenosti směrem k občanům a podnikatelům. Cenu převzala radní Jana Solomonová (ANO) a tajemník úřadu Josef Rambousek.

"Hodnocení se dělí do dvou kategorií - podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. Velmi si cením toho, že ve druhé jmenované oblasti jsme dle slov hodnotících výrazně předčili ostatní městské části hl. m. Prahy. Je to totiž oblast, kterou jako městská část přímo ovlivňujeme a je důkazem toho, že náš přístup je dobře nastaven," říká k prvnímu místu radní Jana Solomonová (ANO).

Soutěž Město pro byznys vyhlašuje společnost Communa. Hodnocení vychází z 34 kritérií rozdělených do dvou základních oblastí – podnikatelského prostředí a přístupu veřejné správy. Hodnotí se například počet registrovaných podnikatelů a jejich složení, bytová výstavba, výdajový deficit, test elektronické komunikace a další ukazatele. Hodnocen je také přístup radnice ke kvalitě výuky na základních školách, investice do přípravy podnikatelské infrastruktury či podpora podnikání formou provozování podnikatelských inkubátorů. Cílem výzkumu je vytvořit diskusní platformu na téma možnosti malého a středního podnikání ze strany samospráv.

Vítězství Prahy 8 zdůvodnil výzkum Město pro byznys následovně: "Letošní první místo nebylo pro Prahu 8 dílem náhody, již v minulém roce se tato městská část umístila na stupních vítězů. Tentokráte však třetí místo vystřídalo první a bylo to především zásluhou vynikajícího výsledku v oblasti přístupu veřejné správy. Výborné výsledky v hodnocení kapitálových výdajů, úspěšné čerpání dotací, velký rozsah úředních hodin a v neposlední řadě skvělý výsledek v testu elektronické komunikace, ve kterém se hodnotí rychlost, vstřícnost a kvalita odpovědi daného živnostenského odboru na dotaz fiktivního podnikatele."
Město pro byznys - první místo získala MČ Praha 8. Cenu převzala radní Jana Solomonová (ANO).
Hlavními důvody zlepšeného podnikatelského prostředí v minulém roce byl vysoký podíl výdajů radnice na investice, vyvážený poměr příjmů a výdajů a nadprůměrné výsledky v testu elektronické komunikace, kde je sledována rychlost, kvalita a vstřícnost odpovědí.

"Jsem nadšený z tohoto ocenění, které potvrzuje naši snahu o zkvalitňování podmínek nejen pro rezidenty, ale i pro podnikatele. Minulý rok jsme investovali zejména do revitalizací veřejných prostranství a školství a tyto dvě oblasti zůstávají naší prioritou i letos," říká k vítězství místostarosta Prahy 8 Radomír Nepil (ANO).

Kompletní přehled výsledků a další podrobnosti naleznete na webových stránkách projektu Město pro byznys.

Město pro Byznys 2017 - cena

Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.

Zveřejněno: 10.03.2017 – Anna Patočková   |   Aktualizováno: 15.03.2017