Praha 8 si připomene 200 let od založení Karlína

V letošním roce si připomínáme 200 let od vzniku Karlína jako prvního pražského předměstí.
Dne 23. června 1817 potvrdil rakouský císař František I. založení Karlína, který získal jméno na počest jeho manželky Karolíny Augusty Bavorské (v němčině Karolinenthal).
Od té doby zaznamenal Karlín nebývalý vzestup, v letech 1903–1921 byl dokonce samostatným městem, který kulminuje v současnosti, kdy se z něj stává centrum moderní architektury a atraktivní místo pro bydlení i společenský život.

Oslavy u příležitosti tohoto významného výročí proběhnou ve dnech 23. a 24. června. Program bude zahájen na Karlínském náměstí v pátek 23.6. v 16.00 hodin vystoupením Ivana Hlase, Jiřího Buriana, skupiny The Tap Tap a mnoha dalších zajímavých účinkujících.

Hlavní část oslav proběhne v sobotu 24. června od 10.00 hodin na Karlínském náměstí. Návštěvníci se mohou mj. těšit na slavnostní průvod na Lyčkovo náměstí, výstavu historických vozů Praga nebo vyhlídkové jízdy kočárem. Symbolicky tu bude předána pamětní schránka se vzkazy dalším generacím, která bude uložena k základnímu kameni ZŠ Lyčkovo náměstí. Pro děti přichystala Městská část Praha 8, DDM Karlínské Spektrum a spolek Karlín 200 mnoho zajímavý doprovodný program jako jsou netradiční pouťové atrakce (např. kolotoč na ruční pohon nebo kotrmelčák, hudební vystoupení nebo divadélka.

Vstup na akce a atrakce je pro všechny návštěvníky zdarma.

Současně s oslavami výročí založení Karlína proběhne na několika místech festival United Islands of Prague. Letos poprvé se přesouvá z centra Prahy právě na území Prahy 8, konkrétně do Karlína.

„Jsem ráda, že se můžeme jako městská část podílet na oslavách tohoto významného data v karlínské historii. Oslavy připomenou nejen slavnou minulost, ale představí i současnost této dynamicky se rozvíjející části Prahy.“ říká radní pro kulturu MČ Praha 8 Jana Solomonová (ANO).

„Chtěl bych poděkovat všem organizátorům této akce, která je jedinečnou příležitostí jak ukázat, že Karlín 15 let po povodních nejen žije, ale že i rozkvetl do krásy.“ dodává místostarosta MČ Praha 8 Radomír Nepil (ANO).

Pozvánka na akci v Kalendáři akcí.

Oslavy výročí na Karlínském náměstí, 23.–24. června 2017
Zveřejněno: 19.06.2017