Praha 8 si připomněla popravené během nacismu

Praha 8 si připomněla popravené během nacismuKobyliská střelnice je nechvalně proslulá zejména jako bývalé popraviště v době německé okupace. Popraviště za druhé světové války zřídila německá správa Prahy v zadní části střelnice, kdy na tuto práci nasadila i židovské pracovníky. Bývalá konírna se tak proměnila na poslední vězení odsouzených. Po atentátu na Heydricha v roce 1942 tu byly odvetou denně popravovány desítky mužů a žen.
 
Jenom od 30. května do 3. července 1942 bylo popraveno téměř 540 osob. Na všechny neprávem popravené každoročně v rámci pietního aktu vzpomíná i městská část Praha 8. 

Kobyliská střelnice v Praze 8 nyní představuje pietní místo, kde se každý rok konají vzpomínkové akce. Během druhé světové války sloužila jako popraviště, kde nacisté po atentátu na Heydricha v roce 1942 připravili o život stovky lidí. 

"Je to místo popraviště vlastenců československých odbojářů, především v době heydrichiády zde položilo životy plno tehdejších obyvatel Prahy 8 a je třeba si jich opravdu vážit," řekl Ondřej Gros (ODS), starosta MČ Praha 8. 

Jejich osudy si pravidelně připomíná i městská část Praha 8. 

"Jde o pietní akt k příležitosti Dne vítězství konce druhé světové války a osvobození tehdejšího Československa, což si připomínáme na tomto místě každý rok," dodal starosta Gros. 

Přestože od tragických momentů druhé světové války, která skončila v roce 1945, uplynulo již 78 let, je důležité si je stále připomínat.
 
"Naše městská část se připomínání historické paměti věnuje dlouhodobě, já myslím, že si to musíme připomínat kvůli tomu, abychom si své nynější svobody a demokracie vážili. Ti lidé, kteří tady zahynuli, položili životy za naší budoucí svobodu," říká Ondřej Gros. 

Po skončení druhé světové války se ze střelnice stalo pietní místo. Dnešní výzdoba areálu byla dokončena v roce 1975. Na místě bývalých koníren je mozaika od Martina Sladkého, opodál stojí dřevěný kříž a plastika plačící ženy od Miloše Zeta a naproti jedinému vchodu do areálu skrz val jsou do desky vytesány verše Miroslava Floriana.


Dostávejte aktuality na váš e-mail.
Každý den zasíláme všechny novinky z webu v jedné přehledné zprávě.Praha 8 si připomněla popravené během nacismu
Mohlo by vás také zajímat

Zveřejněno: 09.05.2023
Vytisknout