Praha poprvé ochutná Garden Food Festival

Garden Food Festival (autor fota Robert Mročka)Svátek dobrého jídla a pití Garden Food Festival (GFF) letos poprvé zavítá také do Prahy, kde 4. až 6. dubna 2019 oživí jedinečný prostor barokní Invalidovny. Návštěvníci se mohou těšit na netradiční ochutnávky a prezentace známých i méně známých restaurací. V programu nebude chybět kvalitní hudební produkce a zábavný program pro děti. Lidé se mohou potkat i s porotci a soutěžícími pořadu MasterChef Česko, který vysílá TV Nova.

Na své si přijdou milovníci vybraných delikates, ale také příznivci tradiční české kuchyně. Účastníci se mohou seznámit se zajímavými gastro koncepty z celé republiky i ze zahraničí. Na výběr budou hmyzí pokrmy, hlemýždi, pečení pštrosi, vyzrálé hovězí, ústřice, foie gras, čokolády, pralinky, lanýže, vegetariánské a raw speciality a další dobroty. „Praha 8 je potěšena, že se tato významná akce s celopražským dosahem uskuteční právě v karlínské Invalidovně. Bude jednou z vrcholů letošní kulturní a společenské sezóny u nás,“ řekl Michal Švarc, radní městské části Prahy 8.

Festival do měst pravidelně přiváží nejlepší kuchaře, kteří vaří na pódiu a rádi se s návštěvníky podělí o své zkušenosti. V pražské premiéře se objeví michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek, Jan Punčochář, který je trojnásobným vítězem soutěže Zlatý kuchař v ČR a talentovaný šéfkuchař Přemek Forejt. Ten je nejmladším porotcem televizní soutěže MasterChef Česko. Novinkou letošní série Garden Food Festivalu je také spojení jídla s uměním. „Program na pódiu bude v některých dnech prodloužen až do večera. Gastronomii na scéně vystřídá muzika, která navodí správnou atmosféru ke kulinářským zážitkům,“ řekl ředitel festivalu Dušan Neumann. Lidé uslyší blues, jazz, latinu a podobné pohodové žánry.

Organizátoři rozmístí své stany na nádvoří unikátní budovy, která je národní kulturní památkou a byla dlouhá léta veřejnosti nepřístupná. Na jaře loňského roku přešla do rukou Národního památkového ústavu, který ji nyní chce otevřít pro veřejnost. „Naším cílem je budovu obnovit a zpřístupnit ji lidem. Pravidelné prohlídky areálu připravujeme už od letošního dubna a těší nás, že návštěvnickou sezonu na Invalidovně můžeme odstartovat právě touto jedinečnou akcí, která zapadá do našeho konceptu vytvořit z Invalidovny kulturně-vzdělávací a společenské centrum pro širokou veřejnost,“ uvedla generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Na konci dubna festival navštíví Ostravu. O měsíc později, 25. a 26. května se představí v Městském parku v Rožnově pod Radhoštěm, 31. srpna a 1. září poprvé v Uherském Hradišti a na konci září pak v Olomouci. Vstupenky si mohou zájemci objednat na webových stránkách gardenfoodfestival.cz. Ve všech festivalových areálech bude opět platit jednotná měna – grešle.

Garden Food Festival je již pátým rokem nejchutnějším festivalem dobrého jídla a pití v Česku. Každou z akcí pravidelně navštěvuje přes 12 tisíc návštěvníků, v Praze pořadatelé očekávají cca 30 tisíc. Projekt si klade za cíl dlouhodobě ukazovat široké veřejnosti ve městech, krajích i  v celé republice, že v daném regionu je řada kvalitních restaurací a kuchařů, kteří dělají svoji práci s radostí a dobře. Organizátoři podporují místní výrobce a farmáře, regionální potraviny a značky, cestovní ruch, propagují gastroturistiku.

Více informací, foto a videa z předchozích ročníků najdete na www.gardenfoodfestival.cz.

Zveřejněno: 01.03.2019